• rosafert agrosimex gleba
  • taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCebula z Kazachstanu, ogórki z Rosji i Albanii, pomidory z Turcji i...

Cebula z Kazachstanu, ogórki z Rosji i Albanii, pomidory z Turcji i Maroka… Gdzie polski rolnik?

Na rynku pojawia się coraz szersza gama warzyw z importu. Niestety, towar zalewa Polskę w momencie, kiedy krajowi rolnicy są w stanie zaoferować lokalny i zarazem pełnowartościowy produkt. Zjawisko nasila się z dnia na dzień. 

Tytułowe warzywa to tylko niektóre spośród wszystkich produktów, które aktualnie sprowadzane są do Polski. Wszystko jest wprawdzie robione legalnie, jednak niektóre pozycje wywołują niemałe zdziwienie wśród rolników. W wielu przypadkach warzywa sprowadzane są do Polski w momencie, w którym krajowi producenci są w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie. W innych sytuacjach zastanawiający pozostaje kraj pochodzenia.

Zacznijmy od cebuli. Na polski rynek trafia aktualnie produkt z Kazachstanu. Warto jednak zauważyć, że nie tak dawno temu polscy producenci zakończyli zbiory, natomiast na rynku pojawiła się duża ilość warzywa. Jaki cel ma sprowadzanie dodatkowych partii towaru z zagranicy? Dość podobna sytuacja tyczy się ziemniaków. Towar z zagranicy napływa w dużych ilościach już od kilku tygodni. Tak jak wspominaliśmy, ziemniaki pochodzą z Belgii.

Wśród ofert na rynku występują również pomidory, które importerzy sprowadzają z Maroka i Turcji. Tymczasem, sezon w niektórych krajowych gospodarstwach wciąż trwa. To samo tyczy się ogórków. Oczywiście ze względu na porę roku jest ich zdecydowanie mniej, ale w tym przypadku największym zdziwieniem jest kraj pochodzenia. Importowane ogórki pochodzą bowiem z Rosji. Spoglądając na ogłoszenia możemy również wskazać na Albanię.

Import jest zrozumiałą kwestią, ale w momencie, w którym na krajowym rynku brakuje warzyw z lokalnych gospodarstw. Nie wspominając już o imporcie z Rosji, który nie powinien w ogóle mieć miejsca. Oczywiście można rzucić hasłem “wolny rynek”, jednak warto mieć na uwadze dobro polskich producentów, którzy nie zawsze mają możliwość uczciwie konkurować z towarem, którego koszt wyprodukowania był znacznie niższy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl