yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCebula z Kazachstanu, ogórki z Rosji i Albanii, pomidory z Turcji i...

Cebula z Kazachstanu, ogórki z Rosji i Albanii, pomidory z Turcji i Maroka… Gdzie polski rolnik?

Na rynku pojawia się coraz szersza gama warzyw z importu. Niestety, towar zalewa Polskę w momencie, kiedy krajowi rolnicy są w stanie zaoferować lokalny i zarazem pełnowartościowy produkt. Zjawisko nasila się z dnia na dzień. 

Tytułowe warzywa to tylko niektóre spośród wszystkich produktów, które aktualnie sprowadzane są do Polski. Wszystko jest wprawdzie robione legalnie, jednak niektóre pozycje wywołują niemałe zdziwienie wśród rolników. W wielu przypadkach warzywa sprowadzane są do Polski w momencie, w którym krajowi producenci są w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie. W innych sytuacjach zastanawiający pozostaje kraj pochodzenia.

Zacznijmy od cebuli. Na polski rynek trafia aktualnie produkt z Kazachstanu. Warto jednak zauważyć, że nie tak dawno temu polscy producenci zakończyli zbiory, natomiast na rynku pojawiła się duża ilość warzywa. Jaki cel ma sprowadzanie dodatkowych partii towaru z zagranicy? Dość podobna sytuacja tyczy się ziemniaków. Towar z zagranicy napływa w dużych ilościach już od kilku tygodni. Tak jak wspominaliśmy, ziemniaki pochodzą z Belgii.

Wśród ofert na rynku występują również pomidory, które importerzy sprowadzają z Maroka i Turcji. Tymczasem, sezon w niektórych krajowych gospodarstwach wciąż trwa. To samo tyczy się ogórków. Oczywiście ze względu na porę roku jest ich zdecydowanie mniej, ale w tym przypadku największym zdziwieniem jest kraj pochodzenia. Importowane ogórki pochodzą bowiem z Rosji. Spoglądając na ogłoszenia możemy również wskazać na Albanię.

Import jest zrozumiałą kwestią, ale w momencie, w którym na krajowym rynku brakuje warzyw z lokalnych gospodarstw. Nie wspominając już o imporcie z Rosji, który nie powinien w ogóle mieć miejsca. Oczywiście można rzucić hasłem “wolny rynek”, jednak warto mieć na uwadze dobro polskich producentów, którzy nie zawsze mają możliwość uczciwie konkurować z towarem, którego koszt wyprodukowania był znacznie niższy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl