yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZamiast ziemniaka zboże?

Zamiast ziemniaka zboże?

Decydując się na jakąś uprawę, przede wszystkim, bierzemy pod uwagę opłacalność produkcji. Jedno z europejskich stowarzyszeń zrzeszających producentów ziemniaków zauważa, że rolnicy stają przed trudnymi decyzjami – koszty uprawy ziemniaka rosną. Z drugiej strony są atrakcyjne ceny kukurydzy czy innych zbóż. 

Jeszcze na początku roku sądzono, że koszty produkcji dla rolników, którzy uprawiają ziemniaki wzrosną o 15–20 procent. Wszystko zmieniło się wraz z wybuchem wojny na Ukrainie. Wzrosły koszty energii, nastąpiły kilkukrotne podwyżki cen paliw. To, wraz z dobrymi cenami, jakie osiągają kukurydza i słonecznik, powoduje pewne zmiany pod względem sadzenia ziemniaków wśród producentów w północnej i środkowej Europie.

Jak podaje NEPG (czyli Europejskie Stowarzyszenie Zrzeszające Producentów Ziemniaków z Francji, Niemiec, Holandii i Belgii) producenci ziemniaków w obliczu wzrostu kosztów produkcji starają się negocjować z odbiorcami lepsze warunki, które uwzględniają sytuację, jeśli chodzi o wspomniane koszty.

Mimo wszystko, samo stowarzyszenie nie wierzy, że nastąpią duże zmiany w cenach skupu. Trzeba też wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, które działają na niekorzyść – problemy z dostępnością oleju do smażenia, niedobór kontenerów, wyższe koszty transportu.

Stowarzyszenie zaleca swoim członkom, aby niepewności dotyczące kosztów produkcji były brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wielkości obsadzonej powierzchni i przy umowach zawieranych z odbiorcami.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Oczywiście dylematy stają przed każdym. Każdy z nas powinien uważnie obserwować rynek i na tej podstawie podejmować decyzje.

Źródło: agrodigital.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl