Import obniży ceny krajowej cebuli? [16.03.2023]

Cebula żółta giełda hurtowa

W ostatnim tygodniu cena polskiej cebuli pozostawała niezmienna. Wielu producentów zastanawia się z tego względu, jak zaplanować sprzedaż. Z jednej strony stawki mogą wzrosnąć w jeszcze większym stopniu. Z drugiej jednak… Import, który już teraz pojawia się na rynku, może przyczynić się do powstania trendu spadkowego.

Wraz z biegiem czasu sytuacja na rynku cebuli staje się coraz bardziej napięta. Co prawda jeszcze nie odnotowano spadków, jednak kluczowa okazuje się kwestia, co czeka nas w przyszłości. Na ten moment wielu producentów wstrzymuje się ze sprzedażą, gdyż liczy na nieco wyższe ceny. Niemniej… Napływ dużej ilości warzywa z importu może stosunkowo szybko wpłynąć na ich spadek i zarazem przyczynić się do ogromnych strat.

Jak obecnie sytuacja kształtuje się na jednym z rynków w Polsce? Mniej więcej od tygodnia na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach ceny uzyskiwane przez producentów cebuli utrzymują się na stabilnym poziomie. W większości przypadków mogą oni bowiem oczekiwać stawek rzędu 62,00-70,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 4,13-4,66 zł za kilogram.

Wprawdzie w minionym okresie nawet obecność produktu z Holandii, który towarzyszy nam w ostatnich miesiącach niemal nieustannie, nie zahamowała wzrostów cen polskiej cebuli, jednak należy uwzględnić, że holenderskie warzywo jest produktem droższym. Jego cena oscyluje aktualnie na poziomie 75,00 zł za 15 kilogramowy worek, co w przeliczeniu na kilogram daje nam 5,00 zł.

Warto więc zadać sobie pytanie… Co stanie się, gdy na polskim rynku pojawi się cebula w niższej cenie? Przedsmak owego zjawiska mogliśmy zaobserwować w ostatnich dwóch dniach. Na podwarszawskim rynku w Broniszach pojawiło się bowiem kilka tirów cebuli z Egiptu, której ceny przedstawiały się w przedziale 4,20-4,50 zł za kilogram. Została ona sprzedana niemal momentalnie.

Czy więc import obniży ceny krajowej cebuli? W przypadku, w którym na nasz rynek zostaną sprowadzone jego duże ilości, niestety tak. Na ten moment co prawda ciężko określić, jak kształtować będą się kolejne tygodnie, jednak… Faktem jest to, że w wielu krajach cena cebuli jest niższa niż w Polsce. Importerzy mogą upatrywać w tym szansę na zarobek.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Handel produktami rolno-spożywczymi z Mołdawią

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności