Uprawa wczesnych odmian warzyw kapustnych cieszy się dużą popularnością wśród podkrakowskich producentów. Wynika to przede wszystkim z możliwości uzyskania atrakcyjnej ceny za towar na początku sezonu. Wielu plantatorów już w styczniu rozpoczęło produkcję rozsady w przydomowych mnożarkach. Takie postępowanie jest dość ryzykowne, gdyż w tym okresie trudno jest przewidzieć jak szybko nadejdzie wiosna. Istnieje duża obawa, że w przypadku przedłużającej się zimy sadzenie zostanie opóźnione. Przetrzymanie rozsady  w mnożarkach może przyczynić się do wybiegania roślin.

Podczas styczniowego szkolenia dla producentów warzyw w Pobiedniku Wielkim organizowanym przez firmę Luty Jacek przy współudziale firmy Bejo Zaden, Yara Poland oraz Amplus, Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland podkreślał, że starannie wyprodukowana rozsada z dobrze rozwiniętym system korzeniowym jest fundamentem przyszłego sukcesu, dlatego należy na ten etap produkcyjny zwrócić szczególną uwagę.

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner

Silna rozsada

Rozsada kapusty głowiastej białej

Prelegent podkreślał, aby do produkcji rozsady wybierać dobry jakościowo substrat torfowy, o odpowiednim odczynie (pH 6–6,5). Należy pamiętać, że jednym z podstawowych czynników wpływających na jakość rozsady jest podłoże, w którym rozwija się system korzeniowy młodych roślin. Podłoże takie powinno być drobnostrukturalne, przepuszczalne, ale o dużej pojemności wodnej. Musi  ono zawierać składniki pokarmowe w ilości optymalnej dla wzrostu i rozwoju poszczególnych gatunków warzyw. Szczególnie istotny jest fosfor, bez którego rośliny nie będą miały na tyle silnego systemu korzeniowego by efektywnie pobierać wodę i składniki mineralne z podłoża, a tym samym prawidłowo się rozwijać. Przy niemożności utrzymania odpowiedniej temperatury w podłożu pierwiastek ten należy aplikować dolistnie (np. roztworem Kristalonu Żółtego). Dla zachowania właściwej równowagi między korzeniem a częścią nadziemną rozsady W. Wojcieszek polecał  stosowanie od fazy dwóch liści właściwych preparatu krzemowego Actisil, który usztywnia rośliny i zapobiega ich wybieganiu. Jest to szczególnie istotne przy niedoborze światła czy konieczności przetrzymania rozsady. Program nawożenia doglebowego należy opracować na podstawie wyników analizy gleby przeprowadzonej metodą ogrodniczą. Do tego celu należy przygotować próbę średnią mieszaną składającą się z 15−20 prób indywidualnych. Próby indywidualne pobiera się za pomocą laski Egnera lub szpadla. Należy pamiętać, by wszystkie próby z pola dokładnie ze sobą wymieszać i pobrać z całej mieszaniny ok. 0,5 dm3 gleby. Próby należy pobierać nie wcześniej niż 10 dni od ostatniego zabiegu nawożenia.

Gatunki warzyw różnią się między sobą wrażliwością na chlor. Warzywa kapustne zaliczane są do grupy średnio wrażliwych. Dlatego przy ich uprawie  najkorzystniejsze dla roślin jest zastosowanie potasu w 2/3 w formie bezchlorkowej oraz w 1/3 w formie chlorkowej (z wyjątkiem kapusty pekińskiej, która wymaga wyeliminowania chlorków z nawożenia).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zanieczyszczenie kadmem

Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland

Wojciech Wojcieszek z firmy Yara podczas spotkania z plantatorami w Pobiedniku Wielkim poruszył ważny temat związany z zanieczyszczeniem gleby metalami ciężkimi m.in. kadmem. Pierwiastek ten pobierany i kumulowany przez warzywa, jest szkodliwy dla zdrowia człowieka. Źródłem zanieczyszczenia mogą być m. in. nawozy mineralne, szczególnie nawozy zawierające fosfor. Nie można jednak całkowicie wyeliminować ich stosowania, gdyż fosfor jest niezbędny dla roślin. Wybór do produkcji nawozów certyfikowanych zmniejsza ryzyko kumulacji szkodliwych pierwiastków w roślinach. Dopuszczalna zawartość kadmu w nawozach mineralnych w Polsce wynosi 50 mg/kg suchej masy nawozu. Polecany przez prelegenta bezchlorkowy YaraMila Complex zawiera około 0,2 mg kadmu w kg.  Dodatkową bardzo korzystną cechą tego nawozu jest zawartość polifosforanów – formy fosforu lepiej dostępnej dla roślin przy zbyt wysokim pH.

Wczesna kapusta w tunelach

Wapnowanie jest jednym z ważniejszych zabiegów poprawiających jakość gleby. – Na stanowiskach, na których od wielu lat uprawia się warzywa kapustne, często występuje problem z kiłą kapusty. Jednym z elementów ograniczających tę chorobę jest wapnowanie pól i utrzymanie odczynu gleby w zakresie pH 6,5−7,2. Należy jednak pamiętać, że zbyt alkaliczny odczyn gleby ogranicza przyswajalność fosforu i większości mikroskładników. Przed przystąpieniem do wapnowania , które przeprowadza się jesienią, w roku poprzedzającym uprawę, oraz uzupełnienia składników pokarmowych należy wykonać analizę chemiczną gleby. I dopiero na podstawie jej wyników można opracować strategię nawożenia − informował W. Wojcieszek. W przypadku, gdy na stanowisku przeznaczonym pod uprawę warzyw kapustnych występują zarodki kiły, należy unikać pogłównego nawożenia nawozami azotowymi zawierających formę amonową (NH4) np. saletrą amonową czy saletrzakiem. Nawozy te mają działanie zakwaszające glebę i mogą  sprzyjać infekcji kiły kapusty.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w lutowym wydaniu miesięcznika “Warzywa” w artykule pt. “Szkolenie w Pobiedniku“. Zapraszamy do prenumeraty w sklepie internetowym: www.plantpress.pl

Warzywa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności