reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
RhizoVITAL
reklama
octavo marchew nasiona
Strona głównaAktualnościMocznik z Rosji i Białorusi napływa na potęgę. Najtańszy jest jednak towar...

Mocznik z Rosji i Białorusi napływa na potęgę. Najtańszy jest jednak towar z Chin

Nawozy, a w szczególności mocznik, sprowadzane są do Polski w bardzo wysokiej ilości. Najwięcej towaru pochodzi z Rosji, która dominuje wśród dostawców. Najtańszy jest jednak surowiec z Chin, który kosztuje 0,86 zł/kg. 

Importowane nawozy w dużym stopniu napływają na rynek w Polsce. Znaczącą kwestią są ich stosunkowo niskie ceny, co przekonuje rolników, którzy zmagają się z niezwykle wysokimi kosztami produkcji. Krótko mówiąc, każdy szuka oszczędności. Problemem okazuje się jednak pochodzenie – duża część dostaw napływa z Rosji i Białorusi. Łącznie w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku, biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie mocznik zawierający więcej niż 45% masy azotu w suchym bezwodnym produkcie, sprowadzono 861,20 tys. ton. Towar, jak dowiadujemy się z danych Głównego Urzędu Statystycznego, napływał z 23 krajów. Kto dostarczył go najwięcej do Polski?

reklama
Baner PORW 2025

Import mocznika. Który kraj dominuje w 2024 roku?

Nie jest tajemnicą, że na szczycie listy największych dostawców rozgościła się Rosja, która pochwalić może się szczególnie stabilną pozycją, co wiąże się z wieloma kontrowersjami. W 2024 roku kraj ten zauważalnie zwiększył liczbę dostaw do Polski. Aktualnie ilość mocznika sprowadzonego z Rosji pozostaje na rekordowo wysokim poziomie. W okresie od stycznia do września 2024 roku import z tamtejszych stron wyniósł bowiem 448,84 tys. ton.

Na drugim miejscu znajdują się z kolei Niemcy. W tym przypadku ilość sprzedanego do Polski towaru jest jednak zauważalnie niższa. Import z Niemiec w pierwszych dziewięciu miesiącach roku oscyluje na poziomie 126,81 tys. ton. Podium zamyka natomiast Białoruś, która bez wątpienia należy do grona krajów, które wzbudzają mieszane uczucia. Z tamtejszych stron do Polski sprowadzono 117,98 tys. ton mocznika.

Czwarte miejsce obejmuje Algieria, która również może poszczycić się stosunkowo pokaźnym wynikiem. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku sprzedała w Polsce 74,24 tys. ton surowca. Kolejne miejsca należą do Litwy – 29,33 tys. ton, Chin – 23,19 tys. ton, Nigerii – 18,51 tys. ton, Uzbekistanu – 6,88 tys. ton i Turkmenistanu – 6,22 tys. ton. Pierwszą dziesiątkę największych dostawców zamykają natomiast Czechy – 5,83 tys. ton.

Jaki mocznik jest najtańszy?

Najtańszy surowiec, biorąc pod uwagę dziesięciu największych dostawców mocznika w okresie od stycznia do września 2024 roku, pochodzi z Chin. Cena wynosi w tym przypadku 0,86 zł/kg. Stosunkowo tani mocznik sprowadzono także z Turkmenistanu – 1,22 zł/kg i Białorusi 1,23 zł/kg. Rosja znajduje się na czwartym miejscu. Surowiec z tamtejszych stron kosztował 1,29 zł/kg. Za towar z Niemiec płacono z kolei 1,41 zł/kg.

Warto zaznaczyć, że ceny w poszczególnych miesiącach mogły się znacząco różnić. Wskazane wartości są tylko orientacyjne – uwzględniają całkowity wolumen i wartość importu w okresie od stycznia do września 2024 roku.

reklama
reklama
PNOS baner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner KUPS
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]