yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSprzedaż używanych maszyn wzrasta. Rolników nie stać na nowy sprzęt

Sprzedaż używanych maszyn wzrasta. Rolników nie stać na nowy sprzęt

Sprzedaż nowych maszyn rolniczych maleje. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, jeśli uwzględnimy aktualną sytuację gospodarstw w Polsce. Jak więc radzą sobie rolnicy? Odpowiedź jest prosta. Kierują się oni w stronę maszyn używanych. 

Koszty produkcji warzyw, owoców, jak i innych płodów rolnych pozostają na bardzo wysokim poziomie. Niestety, ceny oferowane rolnikom przy sprzedaży często są bardzo niskie i nie odzwierciedlają ogromnego wkładu. Krótko mówiąc, możliwości finansowe gospodarstw są niższe. Znajduje to odzwierciedlenie na rynku maszyn rolniczych.

O czym mowa? Koszt nowego ciągnika rolniczego lub przyczepy również wzrósł do niespotykanego dotychczas poziomu. Łącząc to z mniejszymi możliwościami finansowymi rolników, nieustannie widzimy spadki w rejestracjach tego typu maszyn. Rolnicy zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na tak dużą inwestycję. Jak więc radzą sobie przy pracach w polu?

Oczywistym jest fakt, że bez odpowiedniego sprzętu produkcja rolna jest pozbawiona sensu. Zamiast jednak kupować nowe ciągniki czy przyczepy, rolnicy kierują się w stronę maszyn z drugiej ręki. Potwierdzają to dane z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, które świadczą o niemałym wzrośnie na tym właśnie rynku.

Na rynku wtórnym na koniec września 2023 roku notujemy 17 102 szt. ciągników używanych. To o 1735 szt. więcej niż w tym samym okresie 2022 roku. Wzrost wynosi 11,3%.Podobnie sytuacja wygląda na rynku przyczep. W okresie styczeń-wrzesień 2023 roku zarejestrowano 4976 szt. przyczep używanych, czyli o 470 szt. więcej niż przed rokiem. Oznacza to, że obecnie notujemy wzrost na rynku wtórnym o 10,4%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W przypadku używanych ciągników największą popularnością wśród rolników w 2023 roku cieszą się najstarsze maszyny, czyli te powyżej 20 lat (10105). Tutaj najbardziej pożądaną marką okazuje się Ursus. Na drugim miejscu są ciągniki mające 11-20 lat (5278), a podium zamykają maszyny w wieku 6-10 lat (1399). Zakres 3-5 lat to tylko 320 ciągników.

Źródło: PIGMiUR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl