yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPowierzchnia uprawy pietruszki w Polsce. Ile wynosi w 2023 roku?

Powierzchnia uprawy pietruszki w Polsce. Ile wynosi w 2023 roku?

Pietruszka nie jest tak popularna jak cebula czy marchew. Niemniej, wciąż zajmuje znaczącą pozycję wśród wszystkich gatunków warzyw. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że powierzchnia jej uprawy od dwóch lat spada. 

Zacznijmy od 2020 roku… Wówczas powierzchnia uprawy pietruszki w Polsce, biorąc pod uwagę lata 2020-2023, przedstawiała się na najniższym poziomie. Wynosiła bowiem 7 393,33 hektarów. Następny sezon, mianowicie 2021 rok, okazał się dość zaskakujący. Nastąpił znaczący wzrost. Producenci uprawiali warzywo na powierzchni 9 347,00 hektarów.

Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy zdecydowali się pozostać przy uprawie pietruszki. W 2022 roku jej produkcja spadła. Przestawiała się wówczas na poziomie 8 168,57 hektarów. Idąc dalej, trend spadkowy utrzymał się również w bieżącym sezonie. Aktualnie krajowi producenci uprawiają bowiem warzywo na powierzchni 7 560,48 hektarów.

W ramach podsumowania… Powierzchnia uprawy pietruszki pozostaje w 2023 roku na poziomie wyższym o 167,15 hektarów względem 2020 roku. Warto jednak zauważyć, że aktualny sezon jest zdecydowanie mniej optymistyczny niż 2021 i 2022 rok, kiedy pietruszka zajmowała powierzchnię wyższą odpowiednio o 1 786,52 i 608,09 hektarów.

Powierzchnia uprawy pietruszki została wyliczona przez ARiMR na podstawie deklaracji złożonych przez producentów, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl