Ogrodniku, czy wiesz na czym szczepisz? Świadomy wybór podkładki jest ważny! Wybieraj mocne podkładki

De-Ruiter - podkładka do zadań specjalnych - VIDEO

W uprawach szklarniowych, w cyklu przedłużonym szczególnie ważne jest by podkładka, na której zaszczepiona jest odmiana miała silny wigor, bo roślina musi przetrwać gorące lato i utrzymać dobrą kondycję na jesień. Ostatnie lata w Polsce były bardzo upalne i trudne dla producentów i roślin. Do upraw szklarniowych, gdzie cykl produkcyjny trwa 10-11 miesięcy rośliny należy szczepić na podkładkach o silnym i bardzo silnym wigorze.

Co daje roślinom silna podkładka?

Między innymi silny system korzeniowy, który wytwarza więcej drobnych korzeni w macie i dzięki silnemu wigorowi może się lepiej regenerować.  Młode, drobne korzenie są pokryte włośnikami, które są w stanie pobierać wapń i inne składniki pokarmowe.

To powoduje lepsze odżywienie całej rośliny, lepszy pobór jonów wapnia, co jest istotne szczególnie latem w przypadku odmian wrażliwych na suchą zgniliznę wierzchołkową owoców. Silna podkładka może być dodatkowa pomocą w zmniejszeniu występowania tej choroby fizjologicznej latem.

Lepszy, silniejszy system korzeniowy to silniejsza roślina, bogatsze pokrycie liśćmi również w wierzchołkowej części roślin, ochraniające zawiązki owoców i rosnące owoce przed nadmierną operacją promieni słonecznych w okresie upałów. Zmniejsza to pojawianie się żółtych przebarwień wokół szypułki owoców latem.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Lepsze odżywienie rośliny powinno się również przełożyć na wyższy plon w ciągu sezonu. Jest to istotne zwłaszcza w ostatnich latach gdy dobry wynik finansowy uprawy to wynik z całego sezonu a nie tylko z pierwszych dwóch miesięcy zbiorów. Do końca sezonu należy doprowadzić komplet roślin, które mają silny wigor i są zbalansowane.

Rośliny o dobrym wigorze łatwiej radzą sobie również z chorobami, między innymi wirusowymi –  np. PepMV (z tego powodu zaczęto stosować szczepienie na podkładce Maxifort w Holandii). Teraz popularnym zabiegiem staje się stosowanie szczepionek przeciw temu wirusowi, jest to nic innego jak zainfekowanie roślin łagodnym szczepem (szczepami) wirusa PepMV. Rośliny po tym również „odchorowują” – silniejsze poradzą sobie łatwiej.

Wybór podkładki jest ważny! DR0141TX – podkładka do zadań specjalnych.

Wybór podkładki zależy od obiektu szklarniowego, sposobu prowadzenia uprawy, odmiany itd.

Standardową podkładką w szklarniach jest Maxifort. Ma zastosowanie zarówno w starszych jak i nowszych obiektach, nadaje się praktycznie do szczepienia większości odmian szlachetnych z różnych segmentów odmianowych, w uprawie przedłużonej i uprawiach doświetlanych.

W nowoczesnych wysokich szklarniach,  gdzie początek uprawy na ogół jest już w grudniu, sezon uprawowy trwa dłużej , lepsze efekty można osiągnąć na podkładce o bardzo silnym wigorze – DR0141TX, która jest w sprzedaży już od kilku sezonów. Posiada komplet odporności na choroby odglebowe (HR: ToMV:0-2/Fol:0,1/For/PI/vVa:0/Vd:0 IR: Ma/Mi/Mj). W Holandii zdobyła już sobie uznanie ogrodników uprawiających odmiany gronowe, a w Polsce coraz częściej jest stosowana w uprawie pomidorów malinowych. Ze względu na silniejszy wigor niż Maxifort doskonale sprawdza się długich cyklach uprawowych, tam gdzie rośliny muszą dojść do granic swoich możliwości jeśli chodzi o wydajność, oraz tam gdzie bardzo silny system korzeniowy poprawia kondycję roślin podczas upalnego lata. Dane z fitomonitoringu prowadzonego w gospodarstwach pokazują, że rośliny zaszczepione na podkładce DR0141TX mają szybsze tempo wzrostu i w ciągu sezonu mogą wytworzyć nawet jedno grono więcej. DR0141TX wymaga podobnie jak Maxifort generatywnego sterowania roślinami zwłaszcza na początku uprawy tak, żeby rośliny łatwo mogły wejść w balans generatywno-wegetatywny.

De-Ruiter - podkładka do zadań specjalnych - VIDEO

Według opinii producentów, którzy mają już doświadczenie w uprawie Tomimaru Muchoo na tej podkładce, rośliny szybko reagują na zmiany w prowadzeniu (min. Zmiany temperatur) co ułatwia sterowanie uprawą. Łatwiej można uzyskać na początku mimo tak silnego wigoru balans generatywno-wegetatywny roślin.

DR0141TX wymaga nieco wyższych temperatur na początku uprawy niż inne podkładki, ale daje lepsze możliwości sterowania roślinami. Zalety podkładki DR0141TX można dostrzec szczególnie latem – silniejsze rośliny, dłuższy liść, silniejszy wierzchołek. Lepsza okrywa liści w górnej części rośliny to lepiej chronione grona u góry, co jest szczególnie istotne w uprawie odmian malinowych (mniej żółtych plam).

W szklarniach które pozwalają na prowadzenie uprawy w sposób generatywny widać zalety DR0141TX od początku produkcji – sadzonki są mocniejsze i łatwiej formują pędy boczne. Aktywny klimat pozwala sterować uprawą w „generatywną stronę”.

Szczepienie na DR0141TX może dać wyższy plon w uprawie w nowoczesnych wysokich obiektach szklarniowych. Na sukces uprawy składa się wiele czynników: odmiana szlachetna, „ręka ogrodnika”, obiekt szklarniowy, odpowiedni klimat, nawożenie, nawadnianie, ilość światła itd. Dodatkową pomocą jest silna podkładka dająca zdrowy silny, regenerujący się system korzeniowy.

Maxifort, DR0141TX – stawiaj na mocnych podkładkach!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności