yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWarzywa z serca pustyni

Warzywa z serca pustyni

Sundrop Farms to kompleks szklarniowy o powierzchni 20 ha zlokalizowany w Port Augusta w Południowej Australii. Tym co wyróżnia go spośród farm specjalizujących się w produkcji pod osłonami jest prowadzenie produkcji w sposób w pełni zrównoważony przy użyciu odnawialnych energii. Inwestycję oddano do użytku w 2016 r., zrealizowała ją firma Van der Hoeven Horticultural Projects.

W Sundrop Farms wykorzystuje się 115-metrową wieżę solarną zasilaną promieniowaniem słonecznym odbijanym przez 23 tys. ruchomych zwierciadeł do produkcji energii używanej w szklarniach m.in. do chłodzenia i ogrzewania upraw. Do nawadniania wykorzystywana jest odsalana woda morska.

Sundrop Farms

Kompleks wyposażony jest w nowoczesną instalację do odsalania termicznego. Produkcja prowadzona jest na pustyni co wymaga chłodzenia obiektów przez znaczną część roku. Jako czynnik chłodzący wykorzystywana jest również woda morska. W Sundrop Farms działa system recyrkulacji pożywki i straty wody ograniczane są do minimum. Te nowoczesne rozwiązania pozwalają na produkcję m.in. pomidorów i truskawek w cyklu całorocznym.

Schemat pozyskiwania wody i energii do uprawy. Fot. Sundrop Farms

A. Czerwińska-Nowak

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl