AktualnościWażna chemiczna analiza gleby. Pobieranie próbek glebowych

Ważna chemiczna analiza gleby. Pobieranie próbek glebowych

Ważnym krokiem w przygotowaniu do siewu marchwi jest chemiczna analiza gleby na zawartość makro-, mikroskładników oraz kwasowość hydrolityczną gleby. Marchew ma bardzo duże wymagania pokarmowe, dlatego należy bardzo dokładnie przygotować technologię precyzyjnego nawożenia.

Źle dobrane nawożenie będzie skutkować ograniczeniem plonu oraz jego jakości, a w konsekwencji będzie miało wpływ na rentowność produkcji. Dla marchwi optymalny odczyn gleby mineralnej mieści się w granicach pH = 6–7. Ważny jest nie tylko odczyn gleby, ale także jej zasobność w wapń. Optymalny poziom zawartości tego składnika w glebie dla marchwi wynosi 1500–3000 mg Ca/dm3 gleby. Jak podkreślał Damian Micyk, producent warzyw gruntowych podczas marcowego webinarium, nawożenie mineralne powinno być dostosowane do zasobności gleby. Optymalne dla marchwi zawartości dostępnych form składników pokarmowych wynoszą: azot (N) 100–140 mg/dm3, fosfor (P) 60–80 mg/dm3, potas (K) 150–250 mg/dm3, magnez (Mg) 60–80 mg/dm3.

 

Wykonując badania gleby na zasobność w poszczególne makroskładniki, warto pomyśleć także o badaniach na zawartość mikroskładników w glebie. W uprawie marchwi istotnymi składnikami są bor, cynk, siarka. W celu ustalenia bezpiecznych dawek wapna producent posługuje się wynikami kwasowości hydrolitycznej gleby. Do nawożenia gleby i roślin należy podejść bardzo skrupulatnie i konsekwentnie, gdyż takie działanie pozwoli uzyskać dobry jakościowo, wysoki plon. W gospodarstwie w Szarkówce plon marchwi oscyluje na poziomie 90–100 t/ha.

Jak twierdzi D. Micyk: Podstawowym warsztatem pracy w rolnictwie jest gleba, dlatego należy o nią odpowiednio zadbać. Dlatego ze względu na swoje znaczenie, wielofunkcyjność, zasługuje na szczególną ochronę i troskliwość. I jak dodaje: W naszym gospodarstwie stosuję kwasy humusowe i fulwowe, poprawiają one strukturę gleby oraz są jednym ze składników próchnicy glebowej. Należy zadbać o bioróżnorodność podłoża, by życie ryzosfery było bardzo bogate, wówczas zaaplikowane składniki pokarmowe będą bardzo dobrze wykorzystane.

Fragment tekstu pochodzi z kwietniowego wydania miesięcznika “Warzywa“.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Fot. arch. Damian Micyk

Tu zamówisz prenumeratę czasopismaWarzywa” – https://www.plantpress.pl/produkt/prenumerata-warzywa/

 

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl