• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWymagająca kapusta pekińska

Wymagająca kapusta pekińska

Warunki klimatyczne panujące jesienią w Polsce na ogół sprzyjają uprawie kapusty pekińskiej, ale coraz częściej zdarzają się anomalie powodujące, że prowadzenie tej uprawy nie jest łatwe. Chcąc osiągnąć wysokiej jakości plon, nadający się do długiego przechowywania, trzeba odpowiednio zadbać o uprawę.

Podstawą dobrego wzrostu i plonowania kapusty pekińskiej jest dobre przygotowanie gleby. Ze względu na późne sadzenie rozsady (nawet połowa sierpnia) część plantatorów decyduje się na jej sadzenie na polach po wczesnych ziemniakach. W tym roku ze względu na panującą w wielu rejonach naszego kraju suszę stanowisko po ziemniakach nie będzie dobrym rozwiązaniem. Należy unikać też uprawy kapusty pekińskiej po innych warzywach kapustnych, ponieważ istnieje ryzyko porażenia jej przez kiłę kapusty. Dobrym przedplonem dla kapusty pekińskiej jest np. sałata, szpinak czy groch na zielono. Warto też rozważyć uprawę roślin bobowatych na przyoranie. Powstały w ten sposób nawóz zielony zasili glebę w materię organiczną.

Starannie uprawiona gleba

Kapusta pekińska wymaga dobrze uprawionej, żyznej, przepuszczalnej gleby o wysokiej zawartości substancji organicznej. Optymalny odczyn powinien mieścić się w zakresie pH 6,5–7,5. W przypadku niższego odczynu konieczne jest wapnowanie, które ogranicza rozwój kiły kapusty. Należy pamiętać, że wapnowanie przeprowadza się w roku poprzedzającym uprawę. Zaleca się wykorzystanie nawozów wapniowych w formie węglanowej, korzystna jest również dodatkowa zawartość magnezu.

Dawki nawozów mineralnych powinny być ustalone na podstawie wcześniejszej analizy chemicznej gleby. Należy pamiętać, że w 1 m3 gleby przeznaczonej pod uprawę kapusty powinny znajdować się następujące ilości składników pokarmowych: 100–130 mg azotu, 50–60 mg fosforu, 160–200 mg potasu, 55–65 mg magnezu oraz 1000–1500 mg wapnia. Obliczając dawki nawozów powinno się uwzględnić obornik, jeżeli był stosowany. Dawka nawozów azotowych powinna być podzielona na połowę. Pierwszą z nich stosuje się przed sadzeniem rozsady, a kolejną dzieli ponownie na dwie dawki i aplikuje się po upływie 2–3 tygodni po posadzeniu i ostatnią po kolejnych 2 tygodniach. Ważne jest żeby nawozy azotowe dostarczyć zanim liście kapusty pekińskiej zasłonią rzędy. Planując nawożenie azotowe trzeba mieć na uwadze, że pierwiastek ten przyczynia się do wzrostu azotanów w roślinie oraz pogorszenia trwałości przechowalniczej główek zbieranych jesienią.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W trakcie wegetacji można dodatkowo kapustę pekińską zasilać dolistnie stosując przeznaczone do tego celu nawozy. Zwykle po przyjęciu się rozsady firmy nawozowe zalecają zastosowanie nawozów o zwiększonej zawartości fosforu. Po upływie trzech tygodni od posadzenia kapusty specjaliści rekomendują stosowanie produktów zawierających przede wszystkim mikroskładniki. W czasie tworzenia i rozwoju liści kapusta pekińska wykazuje podwyższone zapotrzebowanie m.in. na molibden. W tym okresie jeśli potrzeba pobudzić rośliny do rozwoju można zastosować dolistnie produkty o zrównoważonym składzie NPK. Ze względu na podatność kapusty pekińskiej na tipburn, jeszcze przed zwijaniem główek warto dostarczać dolistnie wapń i kontynuować te zabiegi praktycznie aż do zbiorów. W czasie wzrostu i rozwoju główek kapusta pekińska ma zwiększone zapotrzebowanie na mangan i żelazo.

Nawadnianie w trakcie wegetacji

Kapusta pekińska dobrze reaguje na nawadnianie kroplowe i fertygację
Kapusta pekińska dobrze reaguje na nawadnianie kroplowe i fertygację

Duża masa zielona wytwarzana przez kapustę pekińską w krótkim czasie oraz płytki i słabo rozgałęziony system korzeniowy wpływają na duże potrzeby wodne tego warzywa. Niedobory wody w glebie przyczyniają się do zahamowania wzrostu, a także do występowania problemów z pobieraniem odpowiednich ilości składników odżywczych. Niezależnie od tego jakie nawozy zostały rozsiane, jeśli gleba nie będzie wystarczająco wilgotna, rośliny nie będą w stanie pobrać niezbędnych składników pokarmowych. Trzeba pamiętać, że kapusta pekińska ma największe wymagania wodne po rozpoczęciu wiązania i w czasie wzrostu główek. Specjaliści zalecają podlewanie kapusty pekińskiej częściej, ale małymi dawkami wody wynoszącymi 5–10 mm. Należy także pamiętać, że warzywo to nie znosi zalewania. Nadmiar wilgoci sprzyja porażeniu roślin przez choroby grzybowe, ale w ostatnich dwóch latach w większości rejonów występowała susza. Kapusta pekińska rośnie dość szybko, dlatego tak ważne jest, żeby w czasie wegetacji nie była narażona na stres wywołany przez suszę. Wiele plantacji kapusty pekińskiej nawadnianych jest za pomocą deszczowni. Sposób ten pozwala na uzupełnienie niedoborów wody w glebie, ale jeszcze lepsze efekty daje nawadnianie kroplowe. Zwłaszcza jeśli można zastosować fertygację.

Prawidłowo odżywione i skutecznie chronione rośliny powinny mieć zdrowe i zielone liście
Prawidłowo odżywione i skutecznie chronione rośliny powinny mieć zdrowe i zielone liście

Skuteczna ochrona

W ochronie kapusty pekińskiej dużej uwagi wymaga przede wszystkim zwalczanie szkodników. Już na rozsadniku rośliny mogą być uszkadzane przez pchełki. Niebezpieczna jest również śmietka kapuściana. Zarówno w tym, jak i w minionym sezonie w pełni wegetacji kapusta była bardzo silnie zasiedlana przez mączliki, mszyce i wciornastki. Ze względu na wysoką temperaturę skuteczność konwencjonalnych środków ochrony roślin nie była zadowalająca. Plantatorzy stosowali preparaty wspomagające ochronę, działające mechanicznie i fizycznie, np. Emulpar 940 EC czy Siltac EC. Uprawy kapusty pekińskiej wymagają również ochrony fungicydowej. Są w niej zarejestrowane skuteczne środki, które pozwalają dobrze zabezpieczyć rośliny przed presją chorób grzybowych.

Aleksandra Andrzejewska

Zdjęcia: A. Andrzejewska

artykuł pochodzi z miesięcznika Warzywa

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl