yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościProtestują Francuzi, Grecy, Hiszpanie. Nadchodzi czas na Polskę?

Protestują Francuzi, Grecy, Hiszpanie. Nadchodzi czas na Polskę?

Nie ma się co oszukiwać, rosnące koszty energii i paliwa to poważny problem, szczególnie w odniesieniu do produkcji warzyw i owoców. Coraz większe oburzenie skutkuje protestami. Nie inaczej było w przypadku farmerów z Grecji.

W piątek, 4 lutego rolnicy z Grecji rozpoczęli swój protest wyjeżdżając setkami ciągników na jedną z autostrad w pobliżu miasta Larissa w środkowej Grecji, na miejscu napotkali policję. Przedsięwzięciem chcieli okazać swoje niezadowolenie względem rosnących kosztów produkcji.

Wyrazili się jasno – rządowe środki wsparcia nie wystarczą. –  Nie rozwiązują podstawowych problemów związanych z utrzymaniem naszych gospodarstw i wiosek –  mówi jeden z protestujących. Koszty produkcji wzrosły tam o 50% a przyczyną są oczywiście wciąż rosnące koszty paliwa i energii elektrycznej.

– Prosimy o konkretne środki, które dadzą realne rozwiązanie naszych problemów – podsumowuje jeden z nich. Przeglądając medialne doniesienia z Grecji sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w naszym kraju – rosną koszty produkcji, a rząd owszem, proponuje pewne rozwiązania, np. VAT na nawozy miał spaść z 46% do 13%, które jednak w zasadzie nie przyczyniają się do znaczącej poprawy.

Rolnicy obawiają się, że przy takim obrocie spraw już niedługo będą musieli zrezygnować z dotychczasowej pracy i porzucić swoje gospodarstwa. Warto wspomnieć, że sektor rolny odpowiada za niewielką część greckiej produkcji, jednak to wciąż setki tysięcy miejsc pracy, w szczególności dla pracowników sezonowych.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Pozostaje pytanie, ile jeszcze będziemy musieli czekać na zmianę… W ostatnim czasie słyszeliśmy o protestach w Hiszpanii i Francji, w piątek przyłączyli się greccy rolnicy,  dzisiaj strajki ostrzegawcze Agrounii organizowane są pod hasłem „stop drożyźnie”. Czas pokaże, jakie to będzie miało skutki…

Źródło: https://www.reuters.com/

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl