yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZbiory bardzo wczesnych odmian ziemniaków idą pełną parą ZDJĘCIA, WIDEO

Zbiory bardzo wczesnych odmian ziemniaków idą pełną parą ZDJĘCIA, WIDEO

Wykopki ziemniaków z upraw przyspieszonych pod płaskimi okryciami w tym sezonie trwają już od połowy maja. Najwcześniej rozpoczęto je w małopolskim zagłębiu wczesnych warzyw oraz w okolicach Sieradza i Oleśnicy. Z kolei np. pod Radomiem, gdzie niektórzy producenci decydują się na sadzenie ziemniaków do tuneli foliowych, pierwsze ziemniaki wykopywano w tym roku jeszcze wcześniej.

Bardzo wczesne odmiany ziemniaków uprawiane są najczęściej z sadzeniaków podkiełkowanych. Plantacje okrywane są włókniną lub folią perforowaną w celu przyspieszenia wegetacji. Producenci, którzy chcąc zdążyć na wysoką cenę zdecydowali się kopać ziemniaki najwcześniej zaczynali od plonów na poziomie 12-15 t/ha. Ci którzy czekali na wyższe plony, sprzedali je w zdecydowanie niższej cenie. Do bardzo szybkiego spadku notowań ziemniaka na rynkach hurtowych przyczynia się głównie nieograniczony import towaru z krajów położonych bardziej na południu, gdzie wegetacja rusza wcześniej niż w Polsce m.in. z Rumunii czy Grecji. Nieco późniejsze zbiory praktykuje się m.in. w okolicach Kalisza. W tym sezonie zbiory spod okryć rozpoczęto tam w pierwszym tygodniu czerwca, a z upraw z sadzeniaków podkiełkowanych, ale bez okryć zaczęły się 11 czerwca. 

W jednym z gospodarstw pod Sieradzem trwa właśnie kopanie bardzo wczesnej odmiany Arrow o kremowobiałym miąższu. Plon 24 czerwca wyniósł już 56 ton/ha. Ziemniaki sadzone były z bulw podkiełkowanych uprawiane były pod płaskimi okryciami. Rozstaw między redlinami wynosi 67,5 cm – tak duży plon nie mieścił się redlinach co spowodowało, że zdarzają się zazielenione bulwy.

 

Zdjęcia, filmy Grzegorz Korzeniewski

Zbiór odmiany Arrow

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl