yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościZiemniaki krajową potęgą, a także... Celem inspektorów

Ziemniaki krajową potęgą, a także… Celem inspektorów

Ziemniaki to krajowa potęga. Wielu rolników w Polsce zajmuje się ich uprawą, co czyni nasz kraj jednym z największych producentów w Europie. Rynek jest jednak bardzo skrupulatnie kontrolowany. Kontrole są przeprowadzane cały czas.

– Wszyscy jesteśmy na co dzień konsumentami ziemniaków. Czasami trafią nam się „chore”, ale nie zawsze zastanawiamy się, z czego to wynika. PIORiN troszczy się, aby ziemniaki towarowe oraz sadzeniaki były zdrowe – zapewniają inspektorzy.

Czemu ziemniaki są kontrolowane?

Przemieszczanie ziemniaków stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się wielu agrofagów kwarantannowych w tym Clavibacter sepedonicus czy Ralstonia solanacearum.

W celu zapobiegania temu Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi kontrole u dystrybutorów ziemniaków, którzy zajmują się ich przemieszczaniem, pakowaniem i magazynowaniem. PIORiN prowadzi działania kontrolne weryfikujące, czy podmiot przestrzega wymogów przepisów unijnych i krajowych w zakresie zdrowia roślin.

Na czym polegają kontrole ziemniaków?

Jedną z kontroli przeprowadzili inspektorzy z WIORiN w Kielcach u dystrybutora ziemniaków. Inspektorzy skontrolowali prowadzony przez zarejestrowanego w Urzędowym Rejestrze Podmiotów Profesjonalnych rejestr identyfikowalności dystrybucji ziemniaków, dzięki któremu łatwo ustalić pochodzenie ziemniaków oraz przeprowadzili kontrolę zdrowotności ziemniaków znajdujących się w magazynie. Co się okazało?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Przekrojono 50 bulw, w których nie stwierdzono objawów występowania agrofagów kwarantannowych dla ziemniaka. Podczas kontroli inspektorzy sprawdzili również oznakowanie ziemniaków znajdujących się w magazynie oraz czy podmioty, od których pochodzą ziemniaki, wpisane są do Urzędowego Rejestru Podmiotów Profesjonalnych.

Źródło: PIORiN

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl