yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościAktualne ceny marchwi w Polsce, Holandii oraz Ukrainie

Aktualne ceny marchwi w Polsce, Holandii oraz Ukrainie

Nadchodzący sezon przechowalniczy pozostawia wiele niepewności. Nie wszyscy producenci są w stanie podjąć ryzyko, więc starają się sprzedać marchew bezpośrednio po zbiorze. Wynikiem tego jest zwiększona podaż, która wywołuje presję na cenach…

Zacznijmy od marchwi pochodzącej od krajowych producentów… Na wzgląd wspomnianego przechowywania, które wiąże się w aktualnym roku z bardzo wysokimi kosztami, wielu rolników decyduje się na sprzedaż bezpośrednio po zbiorze. W wyniku tego, ilość warzywa na rynku pozostaje wysoka, co z kolei uniemożliwia uzyskanie lepszego wynagrodzenia.

Warto zauważyć, że aktualne ceny marchwi w Polsce są wyższe niż w roku poprzednim, niemniej, wzrost ten nie odzwierciedla ponoszonych kosztów. W ramach przykładu, aktualnie na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach producenci mogą liczyć na stawki rzędu 1,00-1,10 zł za kilogram. W roku ubiegłym, w tym samym okresie, ceny warzywa przedstawiały się natomiast w granicach 0,80 zł za kilogram.

Idąc dalej, dość podobną sytuację możemy zaobserwować w Holandii. W zeszłym tygodniu na tamtejszych rynkach stawki oscylowały w przedziale 0,16-0,19 euro za kilogram (0,77-0,91 zł/kg). Warto zaznaczyć, że zarówno w Holandii jak i w Polsce przewiduje się mniejsze zbiory. W teorii powinno mieć to przełożenie na wyższe ceny, jednak w praktyce wygląda to niestety zupełnie inaczej… Warto również zwrócić uwagę na różnicę w cenach. Holenderska marchew jest tańsza, przez co Polska stanowi dla niej potencjalny rynek zbytu.

Aktualnie jednak nie powinno być to zmartwieniem polskich producentów, gdyż znacznie bardziej korzystnym dla Holendrów okazuje się rynek ukraiński. W tamtejszych regionach ceny marchwi oscylują bowiem na poziomie 0,42-0,51 euro za kilogram (2,01-2,44 zł/kg).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: gfactueel.nl

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl