Ogórek i pomidor na grudniowych szkoleniach

Uczestnicy szkolenia produktowego w Pleszewie

W ramach przygotowań do nowego sezonu szklarniowego firma Monsanto zorganizowała cykl szkoleń produktowych, podczas których zaprezentowano m.in. odmiany pomidorów oraz ogórków sałatkowych i brodawkowych marki Seminis. 

 

Pierwsze ze spotkań zorganizowane we współpracy z Hurtownią Ogrodniczą Lidia Horti-Logistic odbyło się 7 grudnia w Pleszewie (woj. wielkopolskie). Mariusz Kąkol i Marcin Piechota rozpoczęli prezentację ogórków z portfolio marki Seminis od mieszańca sałatkowego Quintus F1, który ze względu na tolerancję niedoboru światła nadaje się do najwcześniejszych nasadzeń. Rośliny tworzą silne stożki wzrostu bez podatności na zanikanie przy wysokiej wilgotności powietrza i silny pęd główny. Cechują się generatywnym typem wzrostu, otwartym pokrojem i umiarkowanym wigorem.

Jak podkreślał M. Piechota, odmiana Quintus F1 wymaga w uprawie pożywki o niższym EC w porównaniu z ogórkami starszego typu. Utrzymywanie w okresie pełnego owocowania EC powyżej 4 mS/cm prowadzi do zrzucania zawiązków i deformacji owoców. Rośliny wiążą po jeden, dwa owoce w węźle. Są one silnie żebrowane, intensywnie zielone o długości 18–24 cm. Odmiana nie wymaga wysokich nakładów pracy, daje przy tym wysoki plon wczesny i handlowy. Polecam jej prowadzenie metodą wysokiego drutu – na pęd główny – jakość i wyrównanie owoców są wówczas najlepsze, jednak w niektórych gospodarstwach odmiana sprawdza się również w uprawie „na parasol” – przekazał M. Piechota.

Britanos F1 to nowy mieszaniec sałatkowy do uprawy tunelowej w krótkich cyklach. Rośliny tworzą krótkie międzywęźla i nie pędzą wzdłuż drutu w takim tempie jak starsze odmiany, mają generatywny typ wzrostu. Tworzą ponadto bardzo silnie zredukowane pędy boczne, przez co pielęgnacja nie jest pracochłonna. Britanos F1 wymaga jednak regulacji liczby zawiązków – dodał prelegent.

We Włoszakowicach odmiany ogórków prezentował Marcin Piechota

O uprawie ogórków dyskutowano również podczas spotkania zorganizowanego przez Hurtownię Ogrodniczą Flortom 12 grudnia br. w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Ofertę odmian szklarniowych i tunelowych ogórka marki Seminis przedstawił licznie przybyłym na szkolenie ogrodnikom Radosław Grabowski. Największym zainteresowaniem producentów z rejonu grudziądzkiego cieszył się ogórek tunelowy Britanos F1.

Podczas spotkania zaprezentowano także propozycje odmian pomidorów do uprawy w tunelach foliowych w nadchodzącym sezonie. Dr Katarzyna Tykarska-Duchovska z firmy Monsanto polecała w szczególności malinową odmianę Mei Shuai F1 (owoce o masie 200–250 g) oraz czerwonoowocowe mięsiste mieszańce Partova F1 (180–220 g), Matissimo F1 (200–250 g) i Yigido F1 (170–200 g). W dalszej części spotkania Ryszarda Przybylskiego z firmy Inco Veritas mówił o technologii nawożenia upraw pod osłonami, z kolei Bartosz Kłyk zaprezentował specjalistyczne folie do pokrycia tuneli z oferty firmy Geo Polska.

Dr Katarzyna Tykarska-Duchovska zaprezentowała odmiany pomidorów do uprawy tunelowej podczas spotkania w Grudziądzu

Kolejne szkolenie z ogórkami i pomidorami w rolach głównych zorganizowane przez firmę Monsanto – tym razem we współpracy z firmą Sativex odbyło się 15 grudnia we Włoszakowicach (woj. wielkopolskie). Ofertę odmian ogórków marki Seminis zaprezentowali w tej lokalizacji M. Kąkol i M. Piechota. Z kolei o odmianach pomidorów do uprawy tunelowej mówił Mateusz Pluta reprezentujący firmę Monsanto.

Aleksandra Czerwińska-Nowak
fot. 1. A. Czerwińska-Nowak, fot. 2., 3. Monsanto

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności