W Sopocie 6 grudnia firma Bejo Zaden zorganizowała spotkanie z przedstawicielami zakładów przetwórczych. Podczas spotkania przygotowano wiele ciekawych wykładów.
Ireneusz Ruciński z firmy Bejo zaprezentował odmiany warzyw rekomendowane dla przemysłu przetwórczego. Zaznaczył on, że w portfolio firmy znajduje się 250 odmian z 50 gatunków. Z odmian marchwi polecał m.in.:
- Belgrado F1 – na soki, ale też surówki,
- Brava F1 – do wczesnego mrożenia,
- Komarno F1 – standard do przemysłu
- odmianę Joba – która jest na rynku już od 58 lat i ciągle jest uprawiana dla suszarnictwa i na kostkę.
Wspomniał również o odmianach marchwi o różnych kolorach korzeni. Z warzyw korzeniowych polecał też heterozyjne odmiany pasternaku:
- Palace F1 oraz Picador F1,
- odmiany selera korzeniowego – Ilona F1, Alicia F1.
W tej grupie warzyw znalazły się również odmiany buraka ćwikłowego – Bettollo F1, Bohan F1 i Alto F1. Wymienił też świeżo-rynkową odmianę Pablo F1, która sprawdza się w przetwórstwie na buraczki tzw. baby, obierane i pakowane po 4 szt. Z kolei Avalanche – to odmiana buraka o białych korzeniach, a Boldor – o żółtych. Ireneusz Ruciński wymienił również inne odmiany warzyw, wspomniał też o nasionach w jakości ekologicznej.
Oferta rozsad warzyw
Daniel Babij i Marcin Portka reprezentujący producenta rozsad warzyw Grupę Mularski w nadchodzącym sezonie chcieliby powiedzieć plantatorom: My za Was zrobimy rozsadę, a Wy odpocznijcie. Wyjaśniali, dlaczego warto sięgnąć po gotową rozsadę i jak wygląda produkcja w profesjonalnym przedsiębiorstwie. Produkują oni wszystko to, co można z rozsady wyprodukować m.in.: brokuł, kalafior, kapustę, seler czy warzywa psiankowate. Ponadto oferują również cebulę z rozsady, którą oferują od 3 lat. Cebula przed wysadzeniem 40 dni spędza w szklarni. Gotowa do wysadzenia ma od 1 do 3 liści. Koszt rozsady cebuli jest spory, bo wynosi ok. 10 tys. zł/ha, ale ten sposób uprawy daje możliwość uzyskania wczesnego plonu. Ponadto nie ma takiego ryzyka patogenami, jak to występuje w przypadku sadzenia dymki z niepewnych źródeł.
Na spotkaniu była również obecna Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Jej reprezentanci Błażej Wędrowski oraz Krzysztof Kucharski podobnie, jak ich przedmówcy również zwracali uwagę na to, że plantatorzy coraz częściej wybierają gotową rozsadę. W tym roku szczególnie duże zainteresowanie obserwowali w przypadku rozsady sałaty. Informowali, że w związku z rosnącymi zamówieniami w ich firmie trwa budowa nowej 7,5-hektarowej szklarni w miejscowości Kisiele. Ponadto zbudowany jest również nowy hartownik, z odsłanianym dachem (sunroof).
Przedstawiciele obu producentów rozsad informowali o tym, jak postępować z rozsadą po dostarczeniu do gospodarstwa. Ponadto poinformowali o możliwości zakupu rozsady warzyw kapustnych zaprawionych środkiem Verimark®, zabezpieczający rośliny przed wieloma szkodnikami gryzącymi i ssącymi. Ochrona utrzymuje się przez pierwsze 30–45 dni po zaprawieniu.
Ochrona i nawożenie
Marcin Chojecki z firmy BASF zapowiedział wprowadzenie wkrótce nowego fungicydu przeciwko mączniakowi i alternariozie m.in. w uprawie marchwi i warzywach kapustnych. Środek ten będzie zawierał nową substancję czynną, która szybko blokuje enzymy grzybów. Produkt pozostawia niewiele pozostałości i ma krótszy okres karencji od innych środków zarejestrowanych do zwalczania wymienionych chorób. Natomiast Maciej Wita z firmy BASF informował o rozszerzeniu etykiety środka Wing P – m.in. o por cebulę zwyczajną i szalotkę, a także słonecznik i rośliny strączkowe.
Dr inż. Marek Konieczny – dyrektor działu nawozów specjalistycznych Yara Poland podkreślił, że dla producentów i przetwórców istotny jest plon handlowy, ten który można sprzedać. Dążenie do optymalne plonu handlowego jest także celem firmy Yara. Dlatego rekomenduje ona m.in. stosowanie nawozów bezchlorkowych. Poleca także dodatek saletr wapniowych – w dawkach dzielonych oraz uzupełnianie nawożenia o biostymulanty – np. Actisil. Wojciech Kopeć specjalista w nawożenia warzyw w firmie Yara Poland wyjaśniał zasady nawożenia. Podpowiadał, jak prawidłowo obliczyć koszt nawożenia fosforowego czy wapniowego różnymi nawozami. Zaznaczył, że z dobrym nawozem, jest jak z dobrą polisą ubezpieczeniową.
O przetwórstwie warzyw
Część merytoryczną spotkania zakończył wykład prof. dr hab. Doroty Konopackiej z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, która wyjaśniała m.in. czym różni się przetwórstwo owoców od przetwarzania warzyw. Przedstawiła niebezpieczeństwo ze strony groźnych chorobotwórczych bakterii, ale też podkreślała możliwości wykorzystania pożytecznych bakterii. Omówiła różne metody przetwórstwa np. suszenie, kiszenie czy marynowanie. Zaprezentowała również najnowsze sposoby przetwarzania warzyw i owoców np. fresh-cut, produkcja beztłuszczowych chipsów (szpinakowych czy buraczanych) oraz koktajli w proszku.
Więcej szczegółów z tego spotkania na łamach naszych czasopism: „Warzyw” i „Hasła Ogrodniczego”
Zdjęcia: A. Andrzejewska