yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNiskie lecz stabilne ceny krajowej papryki. Ile mogą oczekiwać producenci?

Niskie lecz stabilne ceny krajowej papryki. Ile mogą oczekiwać producenci? [01.07.2022]

Krajowa, zielona papryka pojawiła się w aktualnym roku dość wcześnie a jej podaż na rynkach hurtowych jest dość wysoka, o czym świadczy sprzedaż na palety. Ceny pozostają niestety dość niskie, jednak nie przewiduje się na ten moment dużych zmian ze stratą dla producentów. Jak kształtują się stawki za zieloną paprykę na rynku hurtowym w Broniszach?

Krajowa papryka zielona niestety wciąż osiąga dość niskie ceny. Niemniej, sytuacja warzywa jest dość stabilna i nie przewiduje się większych zmian, które mogłyby oznaczać stratę dla producentów. Jakich stawek mogą oczekiwać rolnicy? Ceny oscylują w graniach 4,00-5,50 zł za kilogram. W handlu hurtowym najczęściej będzie to przedział 4,00-4,50 zł, natomiast za mniejsze ilości, sprzedawane w handlu detalicznym, producenci uzyskają stawki rzędu 5,00 zł. Zdarzają się jednak dni, w których podaż jest mniejsza, co ciągnie za sobą cenę do poziomu 6,00 zł.

Warto również wspomnieć, że producenci niestety wciąż zmagają się z importem z Holandii. Co prawda zielonej papryki z zagranicy praktycznie już nie ma a na rynku możemy napotkać jedynie wyprzedawane resztki, jednak wciąż występuje papryka czerwona. Zmian możemy oczekiwać dopiero w momencie, w którym krajowi rolnicy rozszerzą swoją ofertę, jednak do tego czasu musimy liczyć się z holenderskim konkurentem. Koszt zagranicznego zamiennika oscyluje najczęściej w granicach 10,50 zł za kilogram.

Warto zauważyć, że aktualny rok jest dość nietypowy, jeśli chodzi o paprykę. Warzywo pojawiło się na rynku dość wcześnie. Podaż również różni się względem lat ubiegłych. Ilość papryki na rynku hurtowym w Broniszach jest dość wysoka, o czym świadczy sam fakt, że już teraz sprzedawana jest w hurcie, na palety. Ostatnie dni nie sprzyjają jednak producentom. Wysokie temperatury niestety negatywnie wpływają na rozwój, gdyż w małych, niecieniowanych tunelach często przekraczają 40 stopni Celsjusza, przez co roślina więdnie i opuszcza liście. Bardzo istotne jest, by w takich warunkach wietrzyć tunele, co pozwoli zachować produktywność i wspomoże rośliny.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl