Warzywa gruntowe

Firma Rijk Zwaan, wraz z przedstawicielami firm: Bayer, Bio-Agris oraz Yara Poland, zaprosiła producentów warzyw gruntowych na spotkanie 12 grudnia w podpoznańskim Kórniku.

Marcin Pawlak reprezentujący firmę Rijk Zwaan przedstawił odmiany wybranych gatunków warzyw: kapustnych, marchwi, buraka ćwikłowego, selera oraz cukinii. Spośród odmian kapusty głowiastej białej zachęcał do uprawy odmian wczesnych i średnio wczesnych – o okresie wegetacji do 100 dni. Z nowości szczególnie polecał odmiany Zarissima RZ F1 oraz Boleroma RZ F1, która może być zbierana już po 60 dniach od posadzenia, ale jeśli pozostanie dłużej w polu to dorasta, nie pęka. Z innych odmian kapusty prelegent polecał m.in. mieszańca Gintama RZ F1, który sprawdza się na surówki, a także Korsuma RZ F1 – do wczesnego kwaszenia. Z odmian późnych do kiszenia Marcin Pawlak zachęcał do uprawy mieszańca Septima RZ F1, a do przechowywania – Mucsuma RZ F1. Wspomniał również o odmianie Flexima RZ F1 – która nadaje się zarówno do dużych zagęszczeń nawet do 50 tys. roślin/ha, wówczas tworzy główki odpowiedniej wielkości do sprzedaży w marketach, a przy mniejszym zagęszczeniu tworzy większe główki – do 4 kg. W ofercie firmy znajdują się również odmiany kapusty stożkowej – Sonsma RZ F1 oraz Tourima RZ F1. Z odmian kapusty głowiastej czerwonej na spotkaniu w Kórniku zobaczyć można było trzy odmiany: Red Charisma RZ F1, Futurima RZ F1 oraz Resima F1. Pokazano również odmianę kapusty włoskiej – Madlene RZ F1.

W ofercie odmian kalafiora zwrócono uwagę na odmiany: Divita RZ F1, Belcourt RZ F1, Stabilis RZ F1 oraz na odmianę w typie romanesco – Puntoverde RZ F1. Prelegent zwrócił uwagę na nową propozycję dla przemysłu – kalafior Boyabat RZ F1 – tworzący duże róże wysokiej jakości. Z nowości dla przemysłu polecał również odmianę brokuła na jesień Larsson RZ F1, który w mijającym sezonie wyróżnił się stabilnością zbiorów i wysoką jakością róż, mimo panujących upałów.

Wśród odmian marchwi Marcin Pawlak wyróżnił odmiany wczesne na świeży rynek – Jerada RZ F1, a także późniejszą Fidra RZ F1 – do zbiorów sierpniowych oraz do przechowywania Morelia RZ F1. Natomiast dla przetwórstwa rekomendował głównie Trafford RZ F1 oraz Warmia RZ F1, a także nowość – Wolin RZ F1. Na spotkaniu pokazano również ciekawe odmiany buraka ćwikłowego – Carillion RZ, Betty RZ F1 oraz Monty RZ F1, którego powierzchnia upraw w Polsce szacowana jest na ok. 1,5 tys. ha w Polsce. Odmiana ta jest ceniona w przetwórstwie na koncentraty, suszenie i kostkę. Podsumowując swoje wystąpienie prelegent wspomniał o odmianie pora Spheros RZ F1, o nowej odmianie selera korzeniowego do upraw wczesnych – Merga RZ oraz o nowości w ofercie firmy – cukinii Calabonita RZ F1.

O ochronie warzyw

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dużym zainteresowaniem uczestników spotkania cieszył się wykład Katarzyny Gładkiej Kubiak z firmy Bayer, która zaprezentowała wyniki doświadczeń ze zwalczania chwastów i szkodników głównie w uprawie marchwi i cebuli. Informowała ona o rozszerzeniu rejestracji środka Bandur 600 SC, którego substancją czynną jest aclonifen. Prelegentka wspomniała m.in., że w ziemniaku środek ten stosuje się tylko przedwschodowo, po obredleniu ziemniaka. Ma on również rejestrację w marchwi, pasternaku oraz w pietruszce korzeniowej, a także w cebuli i czosnku. Zabiegi w tych uprawach mogą być jednorazowe lub w dawkach dzielonych. Ponadto prelegentka przedstawiła programy ochrony m.in. warzyw kapustnych, w których polecała np. środek Luna Experience (który ma rozszerzoną rejestrację) czy biologiczny preparat Contans WG. W ochronie marchwi Katarzyna Gładka-Kubiak polecała m.in. stosowanie herbicydu Bandur oraz Sencor, a z fungicydów Zato oraz Luna Experience. Natomiast w ochronie cebuli poza herbicydem Bandur, zwróciła uwagę m.in. na środki Fandango oraz Luna Experience.

Szymon Cieśliński z firmy Bio-Agris informował, że wraz z wycofywaniem substancji czynnych z rynku wiele firm zaczyna wprowadzać środki biologiczne. W ofercie jego firmy jest środek na bazie grzybów – Polywersum WP. Przypomniał on zasady stosowania tego środka, żeby uzyskać maksymalną skuteczność. Przede wszytkim podkreślał konieczność posiadania czystego opryskiwacza, ponieważ nawet niewielka pozostałość w nim fungicydów może dezaktywować środek. Ponadto Polyversum należy stosować z Protectorem, który zabezpiecza środek przed wpływem promieniowania UV. Najlepiej zabiegi wykonywać wieczorem lub w nocy. W tym roku dużą skuteczność tego środka stwierdzono na polach, na których występowało różowienie korzeni. Prelegent przypomniał, że Polyversum sprawdza się w zamgławianiu komór przechowalniczych np. z kapustą. Informował, że poza ograniczeniem chorób przechowalniczych środek ten spowalnia rozkład chlorofilu w liściach kapusty, dzięki czemu dłużej pozostaje ona zielona.

Z pozostałych produktów z oferty firmy Bio Agris Szymon Cieśliński mówił o produkcie Xstress. Jest to nawóz mikroelementowy z glicyną, przeznaczony do opóźnienia dojrzewania owoców i warzyw. Polecany jest do stosowania w brokule, kalafiorze, pomidorze i ogórku, a także bobie i fasoli szparagowej.

Nawożenie

Wojciech Kopeć z firmy Yara mówił o zasadach nawożenia. Polecał m.in. stosowanie saletr wapniowych. Podkreślał, że kompleksowe odżywienie roślin powinno polegać na niedopuszczeniu do powstania objawów niedoborów. Podstawą zaleceń nawozowych zawsze powinna być analiza gleby wykonana metodą ogrodniczą. Wojciech Kopeć pokazywał przykładowe wyniki analizy chemicznej gleb, przeznaczonych pod uprawę warzyw i wskazywał, jakie są możliwości uzupełniania poszczególnych składników pokarmowych. Zalecał m.in. wykorzystywanie w nawożeniu nawozu YaraMila Complex. Jedną z zalet tego produktu, jaką wymienił prelegent jest to, że część fosforu jest w formie polifosforanów.

Przestrzegał on przed wykorzystaniem soli potasowej jako jedyne źródło potasu, której stosowanie może doprowadzić do nadmiernej koncentracji chlorków w glebie.

Polecał raczej sięganie po siarczan potasu. Zwrócił również uwagę na konieczność uzupełniania wapnia w uprawach warzyw, ponieważ z plonem znaczna cześć tego składnika, jest co roku wywożona z pola. Do uzupełniania wapnia w glebie rekomendował nawóz Unika Calcium, który polecał stosować w dawkach dzielonych. Z pośród innych produktów z oferty firmy zachęcał też do wypróbowania produktów Kristaleaf Foto oraz YaraVita Brassitrel Pro – jako źródło mikroskładników.

Tekst i fot. A. Andrzejewska

Warzywa

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności