yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościObajtek: Grupa ORLEN robi wszystko, by ceny na stacjach były najbardziej korzystne...

Obajtek: Grupa ORLEN robi wszystko, by ceny na stacjach były najbardziej korzystne dla Polaków

Sytuacja na rynku paliw wciąż przyprawia nas o niemałe zawroty głowy. W ostatnich dniach usłyszeliśmy bowiem o embargu wprowadzonym przez Unię Europejską, które tyczy się produktów ropopochodnych pochodzących z Rosji. Wywołało to obawy przed niższą dostępnością oleju napędowego oraz wzrostem cen. Jak sytuacja kształtuje się na dzień dzisiejszy?

Minął ponad miesiąc od ponownego naliczenia pełnych stawek VAT na paliwa. Wówczas czekała na nas niemała „niespodzianka”. Wielu producentów spodziewało się bowiem, że wraz z nowym rokiem cena oleju napędowego wzrośnie. Tak się jednak nie stało… Finalnie okazało się, że pod koniec roku 2022 stawki w hurcie spadły o niemal złotówkę.

Taki stan rzeczy sprawił, że powrót wyższych stawek VAT nie miał w tym przypadku dużego znaczenia. Z jednej strony to bardzo pozytywne zjawisko. Z drugiej jednak… Czy nie mogliśmy doświadczyć owych obniżek wcześniej? Tak jak wspominaliśmy, wielu producentów obawiało się wyższych cen wynikających z wyższego VAT-u. Idąc za tym, poczynili oni zapasy rzędu kilku tysięcy litrów surowca…

Nieco ponad miesiąc później spotkała nas kolejna „niespodzianka”, mianowicie unijne embargo na produkty ropopochodne z Rosji. Początkowo fakt ten wywołał niemałe zamieszanie i obawy przed niższą dostępnością oraz wzrostem cen surowca. Orlen poinformował jednak, że jest przygotowany na nadchodzące embargo, bo od początku wojny nie sprowadza paliw z Rosji, zastępując je paliwami kupowanymi z innych kierunków.

Tak więc… Nowe sankcje nie powinny odbić się na cenach i dostępności oleju napędowego. – Straszyli, że po 5.02 paliwa będą po 12 zł, jeśli w ogóle będą. Znowu się pomylili. Grupa ORLEN robi wszystko, by ceny na stacjach były najbardziej korzystne dla Polaków. Dlatego dziś (06.02.2023) na stacjach Orlenu cena oleju napędowego jest niższa średnio o 20 gr za litr – komentuje Daniel Obajtek na swoim profilu na Twitterze.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co przyczyniło się do obniżek w obliczu sankcji? Jak wynika z dołączonej informacji, kluczowe okazało się pozytywne otoczenie makroekonomiczne. – Siła koncernu multienergetycznego to wymierne korzyści dla Polaków. To dzięki niej mogliśmy zakupić na rynku większe ilości oleju napędowego i obniżyć ceny pomimo wchodzących w życie sankcji – twierdzi Daniel Obajtek w kolejnym wpisie.

Czy obniżki nie mogą być wyższe? Według informacji udostępnionych przez Orlen, 30% zużycia oleju napędowego w Polsce pochodzi z importu. Obniżenie cen poniżej europejskich notowań to z kolei ryzyko, że importerzy zatrzymają sprowadzanie surowca do Polski. Zatrzymanie dostaw mogłoby natomiast wywołać braki paliw na stacjach.

Co o tym sądzicie?

Źródło: Twitter Daniel Obajtek / Orlen

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl