yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościWirus ToBRFV wykryty w Polsce!!!

Wirus ToBRFV wykryty w Polsce!!!

W czerwcu br. PIORiN zaraportował EPPO o pierwszym wykryciu na terenie Polski wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV). Próbka pomidora (Solanum lycopersicum) pochodząca ze szklarni w gminie Barczewo (woj. warmińsko-mazurskie) została przesłana przez ogroddnika do holenderskiego prywatnego laboratorium pod koniec marca 2020 r. Tożsamość patogenu została potwierdzona pod koniec kwietnia. 

Status wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV) w Polsce jest oficjalnie określony jako: Obecny.

Tomato Brown Rugose Fruit Virus (ToBRFV) to nowy wirus porażający uprawy pomidora i papryki zaliczany do Tobamowirusów (podobnie jak TMV i ToMV). Został on wykryty po raz pierwszy w Izraelu w 2014 r. ).

Objawy ToBRFV występują na owocach oraz na szypułkach, spotyka się je także na najmłodszych liściach, czasem pojawiają się również na liściach starszych. Na najmłodszych liściach uwidacznia się mozaika – chloroza międzynerwowa, może także dojść do redukcji powierzchni blaszek liściowych (paprociowatość liści). W przypadku liści starszych jest obserwowana kędzierzawość. Objawy na owocach mogą się istotnie różnić w zależności od odmiany. Najbardziej typowe są żółte odbarwienia w kształcie pierścieni, jednak mogą mieć one także inny kształt. Objawem infekcji mogą być także brązowe, martwicze plamy na owocach w różnym kształcie. W przypadku niektórych odmian następuje marszczenie skórki owoców. Na roślinach porażonych wirusem ToBRFV może występować brązowienie i martwica szypułek – objawy te w niektórych przypadkach przesuwają się wyżej ku pędom, czego następstwem jest zrzucanie zawiązków.

źródło EPPO

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl