yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

pantoea agrosimex intermag
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościRolnikom brakuje wyspecjalizowanych pracowników…

Rolnikom brakuje wyspecjalizowanych pracowników…

Zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników do zbiorów warzyw czy też owoców to znany nam już problem, który z roku na rok jest coraz bardziej odczuwalny. Warto jednak podkreślić, że zdecydowanie większym wyzwaniem jest obecnie znalezienie wyspecjalizowanej siły roboczej. 

Na przestrzeni lat rolnictwo uległo znaczącym zmianom. Wszelkie prace, które kiedyś można było wykonywać tylko i wyłącznie za pomocą własnych rąk, wykonuje się obecnie nowoczesnym sprzętem. Wymaga to jednak konkretnych umiejętności, a także obycia z daną maszyną. Rolnicy, którzy nie od dziś zajmują się uprawą, poradzą sobie ze wszystkim bez większego problemu, niemniej… Posiadanie nieco większego gospodarstwa zmusza warzywników do zatrudnienia pracowników. Pracowników, którzy znają się na pracy w polu. Tych niestety jest niewielu.

W pewnej części wynika to ze zmiany postrzegania w społeczeństwie. Wraz z biegiem lat coraz mniej młodych osób rozważa podjęcie pracy w rolnictwie. Zmienia się bowiem standard życia, a także wymagania finansowe, które często przerastają możliwości rolników. Coraz częściej słyszymy natomiast o poszukiwaniu alternatywnych zawodów. Popularność zyskują prace niezwiązane z wysiłkiem fizycznym. Widzimy to nawet w przypadku rodzin, które od lat zajmują się produkcją. Osoby młode nie zawsze chcą pozostawać w gospodarstwie…

Co więcej, na Ukrainie trwa wojna, przez co do Polski przyjeżdżają same kobiety. Warto natomiast zaznaczyć, że to tamtejsi mężczyźni zwykle zajmowali się nieco bardziej skomplikowanymi pracami. Oczywiście i tutaj wszystko zależało od podejścia i zaangażowania danej osoby, jednak niektóre z nich w znaczącym stopniu pomagały w gospodarstwach. Obecnie to na gospodarzach spoczywa znacząca część obowiązków. Niestety… Ich natłok jest zazwyczaj zbyt duży.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl