yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościJak przebiega nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2023 roku?

Jak przebiega nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2023 roku?

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus.

Ile wniosków wpłynęło do ARiMR?

Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 do 30 marca złożyło 65 tys. rolników.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Aplikacja eWniosekPlus znajduje się TUTAJ.

Gdzie szukać pomocy?

Eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomagają wypełniać rolnikom wnioski. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą także liczyć na pomoc pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii, pod numerami telefonów: 800 38 00 84 lub 22 595 06 11, w dni robocze w godz. 7:00-19:00 oraz w soboty w godz. 10:00-16:00.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Zmiany w nowej kampanii

W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu, co oznacza, że od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, tj. cross-compliance, i zazielenienia). Wzmocniona warunkowość opiera się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej, zgodnej z ochroną środowiska.

Wytyczne te są również podstawą do określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań, czyli ekoschematów, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023. Ekoschematów jest 6 i to od rolnika zależy, czy zdecyduje się na ich wdrożenie.

Terminy

Należy pamiętać, że:

  • Nabór trwa od 15 marca do 15 maja 2023 r.
  • Dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc.
  • Korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki.
  • Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.

Źródło: ARiMR / MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl