• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak przebiega nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2023 roku?

Jak przebiega nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2023 roku?

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus.

Ile wniosków wpłynęło do ARiMR?

Wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 do 30 marca złożyło 65 tys. rolników.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Aplikacja eWniosekPlus znajduje się TUTAJ.

Gdzie szukać pomocy?

Eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomagają wypełniać rolnikom wnioski. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą także liczyć na pomoc pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii, pod numerami telefonów: 800 38 00 84 lub 22 595 06 11, w dni robocze w godz. 7:00-19:00 oraz w soboty w godz. 10:00-16:00.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Zmiany w nowej kampanii

W tegorocznej kampanii pojawiły się nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu, co oznacza, że od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, tj. cross-compliance, i zazielenienia). Wzmocniona warunkowość opiera się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej, zgodnej z ochroną środowiska.

Wytyczne te są również podstawą do określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań, czyli ekoschematów, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023. Ekoschematów jest 6 i to od rolnika zależy, czy zdecyduje się na ich wdrożenie.

Terminy

Należy pamiętać, że:

  • Nabór trwa od 15 marca do 15 maja 2023 r.
  • Dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc.
  • Korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki.
  • Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.

Źródło: ARiMR / MRiRW


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl