yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSiekierski apeluje o zaufanie. "Nie da się zrealizować postulatów rolników jednym podpisem...

Siekierski apeluje o zaufanie. “Nie da się zrealizować postulatów rolników jednym podpisem – ani Ministra, ani nawet Premiera”

– Realizujemy postulaty protestujących rolników, ale to jest proces. Jeśli rolnicy potrzebują podpisania porozumienia, mogę to zrobić – poinformował Siekierski.

Dialog i współpraca z organizacjami rolniczymi

– Wyrażam poparcie dla postulatów „rolniczej dwunastki”, które jednak należy dostosować do obowiązującego w Polsce prawa, również unijnego – poinformował minister Czesław Siekierski po dzisiejszym spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR).

Szef resortu rolnictwa poinformował, że prowadzone cały czas przez resort rozmowy ze związkowcami dotyczą bieżącej sytuacji w rolnictwie, oczekiwań rolników i planów ministerstwa. To wymiana poglądów i oczekiwań.

– Spotykamy się ze wszystkimi organizacjami rolniczymi i związkowymi. Słuchamy różnych ekspertów. To jest naszym obowiązkiem. Jednak to także możliwość głębszego poznania problemów, ważne wsparcie merytoryczne dla resortu – podkreślił minister Siekierski.

Oczekiwania protestujących rolników

Minister Siekierski odniósł się do oczekiwań rolników z podkarpackiej „Oszukanej wsi”, którzy wznowili protest na przejściu granicznym w Medyce.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Na spotkaniu z protestującymi 23 grudnia 2023 r. ustaliliśmy procedurę i zaproponowaliśmy sposób rozwiązywania ich głównych postulatów – dotyczących dopłat do kukurydzy, zwiększenia akcji nisko oprocentowanych kredytów oraz utrzymania podatku rolnego na zeszłorocznym poziomie. Byłem wtedy po rozmowach z Ministrem Finansów z udziałem Premiera. Dlatego wiem, że te środki są w budżecie. Przyjęcie budżetu jest jednak procesem – wyjaśnił szef resortu rolnictwa.

Minister Siekierski zaznaczył, że realizacja postulatów rolników wymaga zgodności z prawem polskim i unijnym, a do wypłacenia środków potrzebna jest notyfikacja Komisji Europejskiej.

– Mogę podpisać porozumienie, ale będą to te same informacje, co w notatce, tylko z podpisem rolników – podkreślił szef resortu rolnictwa i zaznaczył, że potrzebne są rozwiązania ustawowe. Nie da się zrealizować postulatów rolników jednym podpisem – ani Ministra, ani nawet Premiera.

Dialog, zaufanie i partnerstwo

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski zaznaczył, że zna i rozumie problemy rolników oraz zależy mu na ich zaufaniu. Zaapelował do protestujących o zaufanie do resortu i o partnerską postawę.

– Z naszej strony jest dobra wola. To, co jest zapisane w notatce – jest pewne. Jeśli potrzebujecie, abym do Was przyjechał – przyjadę. Zapraszam też Was w poniedziałek na rozmowy do ministerstwa – zwrócił się do rolników minister.

Minister Siekierski poinformował także o nieformalnym spotkaniu z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. – Jest nieformalna zgoda KE na dopłaty, ale dopiero formalna da 100 proc. pewności – poinformował szef resortu rolnictwa.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi poinformował ponadto, że embargo na ukraińskie produkty nadal będzie obowiązywać i jest bezterminowe. Podkreślił, że trzeba pomagać Ukrainie, ale tak, żeby nie szkodzić opłacalności polskiej produkcji rolniczej.

– Zdaję sobie sprawę, że rolnicy mają problem z opłacalnością produkcji. Będą też kolejne wyzwania. Będziemy się starali utrzymać ciągłość produkcji. Jest czas nakładów i zbiorów – podsumował minister.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl