Ruszył II nabór wniosków w programie “Energia dla wsi”. Wnioski można składać do 19 grudnia 2025 roku lub do wyczerpania środków. Warto przy tym dodać, że budżet naboru to 1 miliard złotych. Kto może skorzystać?
Kto może złożyć wniosek w programie “Energia dla wsi”?
Program “Energia dla wsi” prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski mogą składać rolnicy, spółdzielnie energetyczne oraz jej członkowie, a także powstające spółdzielnie energetyczne. Nabór potrwa do 19 grudnia 2025 roku lub do wyczerpania środków. Budżet oscyluje na poziomie 1 miliarda złotych.
Rodzaje inwestycji. Na co można otrzymać środki?
W ramach programu “Energia dla wsi” można otrzymać środki w formie dotacji lub pożyczki. Budowa elektrowni wodnych, instalacji wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji oraz magazynów energii to inwestycje, na które można otrzymać dotację. Z kolei w ramach wniosków o pożyczkę beneficjenci mogą starać się dodatkowo o środki na budowę instalacji wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych.
Na co może sobie pozwolić rolnik?
Rolnik będzie mógł dofinansować instalacje fotowoltaiczne i instalacje wiatrowe o mocy powyżej 50 kW, jednak nie większej niż 1 MW. Środki można przeznaczyć też na elektrownie wodne i biogazownie rolnicze o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 1 MW. Istnieje również możliwość otrzymania dofinansowania na magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji.
Co mogą dofinansować spółdzielnie energetyczne?
Istniejące spółdzielnie energetyczne lub jej członkowie, a także powstające spółdzielnie energetyczne będą mogły natomiast dofinansować instalacje fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe, elektrownie wodne i biogazownie o mocy powyżej 10 kW, jednak nie większej niż 10 MW. Środki również w tym przypadku mogą zostać przeznaczone na magazyn energii pod warunkiem zintegrowania ze źródłem realizowanym w ramach inwestycji.
Ile pieniędzy można otrzymać?
Dofinansowanie w formie pożyczki to maksymalnie 25 milionów złotych. W tym przypadku obejmuje ono 100% kosztów kwalifikowanych. Z kolei dofinansowanie w formie dotacji może wynieść maksymalnie 20 milionów złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że dotacja budowy biogazowni i elektrowni wodnych pokryje do 45% kosztów kwalifikowanych. Średni przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwrot do 55%, a mikro i mali przedsiębiorcy do 65%.
Co z magazynami energii? W tym przypadku dotacje obejmują do 20% kosztów kwalifikowanych. Warto jednak pamiętać o pewnym “haczyku”. Maksymalny procentowy udział kosztów kwalifikowanych magazynu energii w kosztach kwalifikowanych źródła energii to maksymalnie 50%. Co to oznacza? Krótko mówiąc, magazyn energii nie może kosztować więcej niż 50% wartości instalacji, która wytwarza energię.