yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCeny pomidorów w Europie znacznie powyżej średniej

Ceny pomidorów w Europie znacznie powyżej średniej

Sytuacja na rynku pomidorów w Europie w dwóch pierwszych miesiącach roku przybrała niezwykle korzystny tor dla producentów. Stawki wzrosły o kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach o kilkaset procent względem średniej z ostatnich pięciu lat. Na wzgląd panujących warunków zjawisko odgrywa bardzo istotną rolę w utrzymaniu produkcji na dotychczasowym poziomie…

Biorąc pod uwagę całą Unię Europejską, ceny pomidorów w lutym kształtowały się na poziomie średnio 2,66 euro za kilogram. W ostatnich pięciu latach stawki oscylowały natomiast na poziomie 1,50 euro za kilogram. Różnica wynosi więc 1,16 euro. Korzystne zmiany najbardziej zauważalne były na przełomie stycznia i lutego. Zazwyczaj notowano wtedy 2% spadek, natomiast aktualnie sytuacja się odwróciła i nastąpił 44% wzrost cen.

Najniższe ceny w zestawieniu zaobserwowano we Włoszech. W styczniu oscylowały one na poziomie 1,92 euro za kilogram i pozostawały poniżej stawek z 2022 roku. Dopiero w lutym wynagrodzenie stało się nieco bardziej korzystne, gdyż ceny wzbiły się do 2,54 euro za kilogram. Zarazem zjawisko okazało się bardzo istotne dla producentów, gdyż w ubiegłych pięciu latach na przełomie owych miesięcy notowano 6% spadek.

Nieco bardziej atrakcyjna pod względem cen zdaje się być jednak Hiszpania. W lutym 2023 roku stawki na tamtejszym rynku wyniosły średnio 3,18 euro za kilogram, gdzie jeszcze w styczniu oscylowały na poziomie 1,65 euro za kilogram. Aktualna cena w Hiszpanii stanowi 270% względem średniej z ostatnich pięciu lat. Co warto zaznaczyć, adekwatnie do poprzednika, przełom stycznia i lutego wiązał się dotychczas ze spadkiem rzędu 5%.

Niewątpliwie najlepiej prezentuje się z kolei cena pomidorów w Holandii. W styczniu zatrzymała się bowiem na poziomie 3,06 euro za kilogram, natomiast już w lutym osiągnęła pułap 4,63 euro za kilogram. Tym samym, stawki w lutym 2023 roku stanowią 233% średniej ceny z ostatnich pięciu lat. W ramach porównania, producenci w ubiegłym sezonie mogli oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 3,43 euro za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: agriculture.ec.europa.eu

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl