• taśmy nawodnienie warzywa susza uprawa
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościHandel kuleje – ferie minęły, ale kupców nie przybywa. Co słychać na...

Handel kuleje – ferie minęły, ale kupców nie przybywa. Co słychać na rynku w Broniszach?

Handel warzywami na rynku hurtowym w Broniszach nie przebiega po myśli producentów. Na ten moment kupców brakuje, natomiast obroty pozostają niskie. Jak aktualnie przedstawia się sytuacja?

Koniec ferii zimowych. Co z handlem?

Zła sytuacja na rynku w Broniszach przez wielu producentów była uzasadniana trwającymi feriami zimowymi. W województwie mazowieckim dobiegły one ku końcowi, jednak na ten moment nie widać znaczącej poprawy w handlu. Warto jednak uwzględnić fakt, że w pozostałych regionach Polski przerwa zimowa wciąż trwa. Na podwarszawskim rynku hurtowym zaopatrują się natomiast nie tylko lokalni kupcy. Warzywa sprzedawane na Broniszach często trafiają także do innych województw na terenie całego kraju.

Zarówno producenci, jak i osoby prowadzące sprzedaż z drugiej ręki przewidują jednak, że sytuacja powinna ulec poprawie. Luty oczywiście pozostanie okresem, w którym handel będzie uśpiony, ale z tygodnia na tydzień kupców powinno być znacznie więcej niż to widzimy obecnie. Ogromne znaczenie ma także pogoda, która w ostatnim czasie znacząco się poprawiła. Uprzednio aura nie sprzyjała, a konsumentów zachęcano do pozostania w domach z uwagi na mrozy. Nie funkcjonowały także lokalne ryneczki czy stragany.

Co z cenami warzyw?

Tak jak wspominaliśmy, handel wciąż nie przebiega po myśli producentów, a to ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ceny. Znacznie trudniej utrzymać je na wyższym poziomie. Oczywiście liczy się tu także podaż w danym momencie i wiele innych czynników. Niemniej, niska liczba kupców z pewnością nie jest pozytywnym aspektem. W ramach przykładu, minione tygodnie zaskoczyły producentów kapusty. Ilość towaru na rynku była ograniczona, a stawki wzrosły. Nie zdołały się one jednak utrzymać. Popyt był zbyt niski.

Cenowa przepaść

Konsumenci wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że zakup u rolnika jest najrozsądniejszą opcją. Krajowa produkcja jest bowiem istotnym filarem kraju, a w aktualnych okolicznościach wsparcie rolników pozostaje szczególnie ważne. Ponadto, marże sieci handlowych są wysokie. W przypadku kapusty cena na Broniszach oscyluje obecnie na poziomie 1,00-1,10 zł za kilogram. W markecie koszt jest znacząco wyższy – 3,99 zł za kilogram.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Producenci nie mają jednak możliwości, aby reklamować się w ten sam sposób. Konsumenci są natomiast przyciągani licznymi promocjami, a także dostępnością szerokiej gamy produktów w jednym miejscu. Markety występują ponadto niemal na każdym rogu.

Kiedy handel rozkwitnie?

Zmian o 180 stopni dopatrywać możemy się w momencie, w którym na rynku pojawią się polskie nowalijki. Młode warzywa przyciągają uwagę zarówno samych kupców, jak i konsumentów. Sytuacja będzie zmieniać się jednak z tygodnia na tydzień. Handel, zdaniem producentów, powienien nieco się poprawić już w nadchodzących tygodniach.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl