yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNabór wniosków o dopłaty do nawozów zakończony. Jak wyglądają wstępne wyniki?

Nabór wniosków o dopłaty do nawozów zakończony. Jak wyglądają wstępne wyniki?

Nabór wniosków o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych (kupionych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r.) zakończył się 31 lipca 2023 r. Ilu producentów ubiega się o wsparcie w tym zakresie?

Czas na złożenie wniosków o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) kupionych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. minął 31 lipca 2023 r., czyli ponad dwa tygodnie później niż pierwotnie zakładano. Dokumenty mogły być dostarczane bezpośrednio do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przekazywane za pośrednictwem platformy ePUAP bądź usługi mObywatel i wysyłane rejestrowaną przesyłką pocztową.

Dotychczas zarejestrowano blisko 350 tys. wniosków – zdecydowanie najwięcej na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Nie są to jednak dane ostateczne, ponieważ proces wprowadzania do systemu komputerowego złożonej dokumentacji trwa, a ta nadana drogą listowną wciąż może docierać do placówek ARiMR.

Do wyliczenia wysokości wsparcia stosuje się specjalny dwustopniowy algorytm. Po pierwsze, deklarowaną przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchnię upraw rolnych (nie większą niż 300 ha) mnoży się przez 500 zł (w przypadku upraw rolnych) bądź 250 zł (w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego PROW 2014–2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia).

Po drugie, ustala się iloczyn liczby ton nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) i różnicy pomiędzy ceną za tonę tych nawozów zakupionych w określonym przepisami przedziale czasowym a średnią ceną danego typu nawozu mineralnego ogłoszoną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymane wyniki zostaną porównane, a mniejsza z otrzymanych kwot trafi do rolnika. Tak będzie, jeśli zapotrzebowanie, które wyniknie ze złożonych wniosków, wyniesie nie więcej niż 4,7 mld zł. W innym przypadku zastosowany zostanie współczynnik korygujący.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: ARiMR

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl