yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRozwój małych gospodarstw. Nabór zakończony porażką czy sukcesem?

Rozwój małych gospodarstw. Nabór zakończony porażką czy sukcesem?

O dofinansowanie na „Rozwój małych gospodarstw” można się było starać od 28 września do 24 listopada 2023 r. Nabór był dwukrotnie wydłużany, gdyż jak informuje ARiMR, pomoc cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników. 

O przyznanie tego wsparcia można się było ubiegać składając wniosek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Ze statystyk przygotowanych na podstawie danych z systemu komputerowego wynika, że o dofinansowanie rozwoju gospodarstw ubiega się 10 750 rolników, a kwota wynikająca ze złożonych dokumentów to ponad 1 mld zł. Najwięcej zainteresowanych tą formą pomocy jest w województwach mazowieckim, lubelskim i świętokrzyskim.

Dofinansowanie przeznaczone jest dla prowadzących mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa rolników. Powierzchnia posiadanego przez nich gospodarstwa nie może przekroczyć 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro. Od ubiegających się o to wsparcie wymaga się również wykazania przychodu ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Trzeba też przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Pomoc wynosi standardowo 100 tys. zł, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Płatność ma formę ryczałtu i będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw otrzymuje się 80 proc. kwoty, a później resztę, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: ARiMR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl