Siew ogórka gruntowego – uprawa na folii [VIDEO]

Siewnik do ogórka

Najczęściej ogórki uprawia się z siewu wprost do gruntu. W Polsce siew odbywa się już w drugiej połowie kwietnia i trwa do połowy maja lub czerwca. W ostatnich latach sprawdza się technologia uprawy ogórka na folii. Do wysiewu nasion wykorzystuje się specjalistyczne siewniki pneumatyczne.

Ogórki są jednym z podstawowych gatunków uprawianych w Polsce. Warzywo jest bardzo wymagające pod kątem wyboru stanowiska uprawy. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, bez skłonności do zaskorupiania się. Do wschodu nasion wymagana jest temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza, a do wzrostu 22-26 stopni Celsjusza.

Ogórki najczęściej uprawiane są z siewu wprost do gruntu. Coraz częściej sprawdza się technologia uprawy na folii. Niemniej gleba przed siewem nasion powinna być dobrze uprawiona, bez grud, o wyrównanej powierzchni i wolna od chwastów. Na nieodpowiednio przygotowanym stanowisku ogórki mogą wschodzić dłużej lub nie wzejdą w ogóle. Producenci wysiewają nasiona w różny sposób. Niemniej najczęściej wykorzystywane są siewniki pneumatyczne, które wysiewają nasiona punktowo bezpośrednio w pole, jak i na folię.

Rozstawy rzędów w uprawie ogórka zależą od planowanego sposobu zbioru. Jeśli zbiór będzie ręczny, wówczas trzeba zachować większe odległości między rzędami, żeby pracownicy nie niszczyli roślin. Na dużych plantacjach, na których do zbioru wykorzystuje się tzw. samoloty odległości między rzędami mogą być mniejsze. 

Dalsza cześć artykułu pod materiałem wideo.

W materiale wideo prezentujemy siewnik pneumatyczny punktowy do ogórka „MAX-PNEUMATIC”, którego producentem jest firma Weremczuk. Wysiew nasion odbywa się wcześniej wyłożonej folii. Sekcja dostosowana jest do siewu jednorzędowego. Może wysiewać nasiona na powierzchni płaskiej, jak i na zagonach. Technologia siewu oparta jest na zasadzie przysysania przez podciśnienie nasion do otworków tarczy wysiewającej, zebrania ewentualnego nadmiaru nasion przez zgarniak. W momencie wejścia nasion w strefę odcięcia podciśnienia, nasiona spadają do podzielnicy skąd trafiają do kubków perforujących. Kubki perforujące wykonują otwory jednocześnie w folii i ziemi, następnie otwierają się przekazując nasionka do otworu w glebie, gdzie zostają dociśnięte do podłoża przez kółko dogniatające. Głębokość siewu można regulować w zakresie od 2 do 6 cm. Regulację głębokości wysiewu realizuje się poprzez zmianę położenia segmentów koła wysiewającego.

Related Posts

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności