yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

sketch agrosimex ochrona
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościZiemniaki na przekąski

Ziemniaki na przekąski

Gospodarstwo Rol-Nas w Płochocinie (mazowieckie) od 1993 roku specjalizuje się w uprawie ziemniaków na czipsy. Całość produkcji jest kontraktowana dla firmy Frito-Lay. Pod uprawę ziemniaków przeznacza się 170 ha z ogólnej powierzchni 530 ha.

W opinii właściciela, uprawa ziemniaków dla Frito-Lay daje stabilizację finansową. Wymagania jakościowe ziemniaka są wysokie, ale odbiorca jest pewny. Jest to istotne, ponieważ zainwestowano duże środki  w sprzęt do uprawy, przechowywania i  przygotowania ziemniaków do sprzedaży.

Produkcja ziemniaka czipsowego jest wymagająca na etapie uprawy, pielęgnacji, zbioru, przechowywania i przygotowania do sprzedaży. Gospodarstwo dostarcza ziemniaki do przerobu praktycznie przez cały rok. Pierwsze dostawy ziemniaków wczesnych niepodkiełkowanych zaczynają się w miesiącu lipcu, a ostatnie  z przechowalni w maju. 

Dobór odmian do uprawy określa odbiorca. Charakteryzują się  one wysoką suchą masą (powyżej 20%), niską zawartością cukrów redukujących, okrągłymi bulwami i płytkimi  oczkami. Gospodarstwo w tym roku do uprawy i sprzedaży bezpośrednio z pola sadzi 3 odmiany: Smith Comet, Lady Rosetta i Brook, natomiast do przechowywania – odmianę Hermes i Lady Claire. 


 

Część z tych odmian jest własnością Frito-Lay, pozostałe sadzeniaki można kupić na wolnym rynku w firmach: Agriana Sp. z o.o., Lind Sp. z o.o., Agro Fundusz Mazury Sp. z o. o.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wojciech Suwara

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl