yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościImport cebuli do Polski z krajów UE wzrósł o 47% w 2022...

Import cebuli do Polski z krajów UE wzrósł o 47% w 2022 roku

Wzrost importu zauważalny jest w przypadku wielu warzyw, wśród których znalazła się również cebula. Wprawdzie w dwóch ostatnich miesiącach 2022 roku wolumen sprowadzanego produktu był ciut niższy niż w roku 2021, jednak całokształt wprawia w zdumienie. Import wzrósł bowiem o 47%…

Analizując dane dotyczące importu cebuli możemy bez trudu zaobserwować, że wolumen sprowadzanego towaru wzrasta. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to skutek globalnego niedoboru warzywa, który dał się odczuć również w Polsce. W pewnej części jest to z pewnością prawda, niemniej… Warto zauważyć, że wzrost importu odnotowano już w pierwszych miesiącach ubiegłego roku.

Świadczy to o tym, że Polska w coraz większym stopniu uzależnia się od towaru pochodzącego z zagranicy. Na co dzień nie przykładamy tak dużej uwagi do owego zjawiska, gdyż import cebuli to kwestia, do której zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Na rynkach widzimy zwykle produkt z Holandii. Co jednak bardzo ważne… Stosunkowo akceptowalne ilości są w rzeczywistości dość wysokie, natomiast ubiegły rok ukazał, że na tym się nie zakończy.

W 2022 roku niemal w każdym miesiącu odnotowano wzrost importu cebuli. Wyjątkiem są listopad oraz grudzień. W owym okresie zapotrzebowanie na produkt było jednak bardzo wysokie w wielu krajach. Z tego względu importerzy mogli nie mieć możliwości sprowadzenia większych partii na polski rynek. Są to oczywiście tylko domysły. Popyt w wymienionych miesiącach mógł być bowiem niewystarczający i równie dobrze to mogło być powodem utrzymania importu na stosunkowo zbliżonym poziomie względem 2021 roku.

Kluczowe we wszystkim okazuje się jednak spojrzenie na całokształt. W ramach porównania… W 2021 roku do Polski trafiło 161890,865 ton cebuli z krajów Unii Europejskiej. Z kolei w 2022 roku importerzy sprowadzili aż 237226,217 ton warzywa. Różnica pomiędzy owymi liczbami wynosi 75335,352 ton. Tak więc, import cebuli do Polski wzrósł w 2022 roku, porównując do roku 2021, niemal o 47%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Poniżej przedstawiamy wykres obrazujący omawiane wyżej zjawisko. Został sporządzony na podstawie danych opublikowanych przez Eurostat. Dane przedstawiają import cebuli (CN 070310 – świeża lub schłodzona cebula i szalotka) do Polski z krajów Unii Europejskiej.

Import cebuli z krajów Unii Europejskiej w 2021 i 2022 roku

Opracowanie własne na podstawie danych Eurostat

Źródło: Eurostat

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl