yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościInny minister, ale te same obietnice…

Inny minister, ale te same obietnice…

W ubiegły piątek dowiedzieliśmy się o szczegółach rządowego programu wsparcia dla rolników, który przedstawili Robert Telus oraz Mateusz Morawiecki. Uwagę producentów zwróciły słowa prelegentów. Jak twierdzą, „gdzieś już je słyszeli”.

Co mówiono podczas konferencji?

– Tak wysokiej pomocy nie było jeszcze w historii. W sumie koszt operacji, którą chcemy wprowadzić, to kwota, wynegocjowana przy okrągłym stole w rozmowach ze związkami – 10 miliardów złotych – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim po zakończeniu obrad Rady Ministrów.

– Tydzień temu zapowiedzieliśmy bardzo konkretne działania. Dziś przyjęliśmy kilka rozporządzeń – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Ostatni czas to bardzo trudny okres, podczas którego wzrosła cena gazu, a przez to ceny nawozów. Spadały dochody rolników. To przyniosło kryzys na polskiej wsi. Nie zostawiamy rolników samych sobie. Jesteśmy z nimi wtedy, kiedy potrzebują największej pomocy – podkreślił minister Robert Telus.

– Pomoc będzie obowiązywać od 15 kwietnia do 30 czerwca. Chcemy ściągnąć z rynku od polskiego rolnika ok. 4 mln ton zbóż. Zachęcamy rolników, żeby jak najszybciej sprzedawali swoje zboże i występowali z wnioskiem o dopłatę – dodał minister.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Co sądzą o tym producenci?

– PiS nie przedstawiło żadnych konkretów dla rolników. Nie rozwiązuje problemów systemowo. Jedynie budują rozbudowany system dopłat. Na dodatek skłócają miasto i wieś. Najpierw stworzyli problem a teraz udają, że go rozwiązują – czytamy na Facebooku Agrounii.

Negatywną opinię przedstawili jednak nie tylko rolnicy zrzeszeni w Agrounii. Rozbudowany system dopłat budzi obawy także wśród wielu pozostałych producentów. Uważają oni, że przedstawione rozwiązania są krótkoterminowe i nie zlikwidują problemów, z którymi przyszło się im zmagać.

Wielu rolników wskazuje również na zbliżające się wybory. Ich zdaniem, podejmowane działania ukierunkowane są w ten sposób, aby zdobyć jak największą ilość głosów. Wsparcie rzędu 10 miliardów złotych może się do tego przyczynić. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z realiów w sektorze rolnym.

„Nie zostawiamy rolników samych sobie. Jesteśmy z nimi wtedy, kiedy potrzebują największej pomocy”. Gdzieś już to słyszeliśmy – komentują producenci.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl