Panuje powszechny osąd, że turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) jest szkodnikiem w warzywnictwie i rolnictwie. Dlaczego szkodnik? Turkucie, jak wskazuje nazwa gatunkowa, podgryzają korzenie roślin uprawnych, podkopują, powodując straty w plonie. Wczesna uprawa w tunelach foliowych jest dla nich dobrą „miejscówką”, ponieważ owady te uwielbiają nasłonecznione i ciepłe miejsca.

Turkuć podjadek to jeden z największych owadów, jego długość wynosi 6-7 cm, ciało jest cylindryczne i wydłużone o brunatnoszarej barwie. Na końcu odwłoka znajdują się dwie długie wyrostki. Kto raz go zobaczył, nie pomyli go z żadnym innym szkodnikiem. Producenci wczesnych warzyw pod osłonami narzekają na jego obecność w tunelach foliowych.

Turkuć podjadek, jego ciało osiąga długość ok. 6 cm
Tuż pod powierzchnią gleby znajdują się korytarze wykonane przez turkucia

Owad ten ryje płytko pod ziemią w poszukiwaniu pokarmu. Kopie liczne i długie korytarze, a drążąc podcina korzenie roślin uprawnych masywnymi przednimi odnóżami, albo je podgryza (stąd jego nazwa). Ma dobrze rozwiniętą przednią część ciała z grzebiącymi odnóżami wyposażonymi w kolce, które służą do rozgarniania ziemi. Ciekawostką jest to, że jest dość wybredny co do stanowiska. Wymarzone środowisko dla niego to lekkie, próchniczne i pulchne gleby. Najlepiej o dużej zawartości kompostu lub obornika, który podczas rozkładu materii organicznej wydziela ciepło. Owad wszystkożerny.

Turkuć podjadek

Rozwój od jaja do osobnika dorosłego trwa u turkucia trzy lata. Doskonale zimują larwy i dorosłe turkucie w glebie (potrafią schodzić nawet do 1 m wgłąb, zależnie od przebiegu zimy) i wiosną na krótko wychodzą na powierzchnię gleby. W małopolskim zagłębiu warzywniczym już obserwuje się pierwsze osobniki w nieogrzewanych tunelach foliowych. Jeszcze nie wykonują większych strat, ale to może być tylko kwestią czasu.

Turkuć podjadek zagrożeniem dla roślin uprawnych

Okres godowy tych owadów występuje w maju, podczas ciepłych wieczorów, opuszczają na krótko glebę, aby połączyć się w pary. W czerwcu samice składają jaja (ok. 300 szt.) w gnieździe. Dla zapewnienia ciepła podgryza korzenie roślin rosnących nad gniazdem, aby uschły i odsłoniły drogę promieniom słonecznym.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Przykładowe sposoby na turkucia
Wytępienie turkucia wymaga sporego zachodu i odpowiednich metod, które nie zawsze mogą okazać się skuteczne. Nic tak nie przyciąga jak dawka nawozu końskiego, jego intensywny i specyficzny zapach jest dla niego niczym nektar dla pszczoły. Często producenci warzyw wykonują pułapki na bazie tego obornika.

Zwalczanie turkucia można rozpocząć od wcześnie wykonanej orki, spulchniania międzyrzędzi czy zastawienia pułapek pokarmowych z ugotowanymi warzywami. Innym sposobem jest zalewanie korytarzy roztworem z wody i oleju (2 l i 5 łyżek oleju spożywczego). Należy uprzednio dokładnie zlokalizować miejsce przebywania turkucia i wlać do ziemi miksturę, po chwili owady powinny wychodzić na powierzchnię. Wtedy z łatwością możemy je wyłapać. Skuteczny jest też roztwór z wody i płynu do naczyń.

 

 

2 KOMENTARZE

    • Ma Pan rację. Osobiście widziałam już tegorocznego Turkucia w uprawie warzyw pod osłonami. Tam ma idealne warunki i na domiar złego, już widać uszkodzone przez niego rośliny.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności