• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWymień kroplowniki przed nowym sezonem

Wymień kroplowniki przed nowym sezonem

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nawadnianie kropelkowe jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną metodą nawadniania profesjonalnych upraw. Jest ono powszechnie wykorzystywane w bezglebowej produkcji pomidorów, ogórków czy truskawek, prowadzonej na wełnie mineralnej lub w kokosie. Największą zaletą nawadniania kropelkowego jest wysoka precyzja dawkowania wody oraz składników odżywczych. Pozwala ona na dostarczenie roślinom dokładnie takiej ilości pożywki, jakiej potrzebują, a co za tym idzie – uzyskanie wysokich i dobrych jakościowo plonów. Jednak, aby nawadnianie kropelkowe było wydajne i skuteczne, system kroplujący musi być utrzymywany w dobrym stanie.

Zaletą nawadniania kropelkowego jest wysoka precyzja dawkowania wody oraz składników odżywczych

Najważniejszą zaletą kropelkowego nawadniania upraw szklarniowych jest możliwość dostarczania każdej roślinie odpowiedniej ilości wody oraz nawozów. Aby tak było, konieczne jest korzystanie z dobrze działającej instalacji nawodnieniowej. Warto pamiętać, że wraz z biegiem lat, jakość instalacji może znacząco się pogorszyć: materiały, z których jest wykonana, zużywają się, a w labiryntach kroplowników, wężykach i kroplospływach odkładają się zanieczyszczenia, utrudniające przepływ wody. W rezultacie, kroplowniki nie nawadniają uprawy tak równomiernie, jak na początku, co przekłada się na zmniejszenie kontroli nad ilością dostarczanej roślinom pożywki – a to prowadzi do strat w uprawie. Aby temu zapobiec, konieczna jest okresowa wymiana ciągów nawodnieniowych na nowe.

Aby nawadnianie kropelkowe było wydajne i skuteczne, system kroplujący musi być utrzymywany w dobrym stanie

Jak często należy wymieniać linie nawodnieniowe? 

Częstotliwość wymiany linii nawodnieniowych różni się od siebie w różnych gospodarstwach i jest zależna od wielu czynników. Na żywotność linii wpływa jakość wody do nawadniania, a także rodzaj stosowanych nawozów oraz częstotliwość płukania instalacji.

Aby przekonać się, czy linie nawodnieniowe w Twoim gospodarstwie nadają się do wymiany, przeprowadź krótki przegląd instalacji. Przyjrzyj się kroplownikom, sprawdź czy ich stopki (kroplospływy) oraz wężyki nie stały się bardziej kruche i podatne na uszkodzenia mechaniczne, oceń intensywność przepływu oraz stopień zakamienienia w miejscach wypływu wody. Pogorszenie parametrów kroplownika oznacza, że linia nadaje się do wymiany.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Linię nawodnieniową najlepiej wymieniać w okresie jesienno-zimowym

Oprócz oceny kroplowników, warto przyjrzeć się także zaworkom, korkom na końcach linii oraz pozostałym elementom podłączeniowym, takim jak kolanka czy złączki. Jeśli stan tych elementów pogorszył się w stosunku do pierwotnego – wymień je wraz z kroplownikami.

Kończąc przegląd całej instalacji warto również podsumować wymiany i naprawy, dokonywane w poprzednich latach. Jeśli z roku na rok wymieniasz coraz więcej pojedynczych kroplowników, ponieważ ich zły stan widocznie odbija się na kondycji poszczególnych roślin, to wyraźny znak, że konieczna jest wymiana linii.

Kiedy wymienić linie nawodnieniowe?

Najlepszym momentem na wymianę linii nawodnieniowych jest okres jesienno-zimowy. Kiedy produkcja w szklarni jest już zakończona, a sam obiekt uprzątnięty i opróżniony z roślin, rozpoczynają się przygotowania do nowego sezonu uprawowego. To właśnie odpowiedni moment na bezpieczną i bezstresową wymianę linii. Aby szybko i wygodnie przeprowadzić wymianę, zamów gotowe nitki, dopasowane długością i rozstawem kroplowników do Twojej szklarni. Ich instalacja nie jest czasochłonna – wystarczy rozwinąć je, podwiesić i podłączyć do istniejącego systemu nawadniania. Dzięki tak przeprowadzonej wymianie zyskasz pewność, że wraz z rozpoczęciem nowej produkcji uprawa będzie nawadniana w najbardziej optymalny i wydajny sposób.

Jeśli planujesz wymienić kroplowniki w swoim gospodarstwie, skontaktuj się ze specjalistą z firmy Royal Brinkman, który pomoże Ci zaplanować wymianę kroplowników oraz dobierze odpowiednie produkty dla Ciebie.

Grzegorz Borowski:
☎️ +48 603414146
? grzegorz.borowski@royalbrinkman.pl

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl