yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościW Holandii brak chętnych rąk do pracy. Jak chcą zachęcać pracowników?

W Holandii brak chętnych rąk do pracy. Jak chcą zachęcać pracowników?

Brak kadry pracowniczej to dobrze znany nam problem. Zarówno w branży rolniczej jak i warzywniczej ponownie musimy zmagać się z powyższą kwestią. Nie można ukrywać, że tak naprawdę konkurujemy między sobą o pracowników. Nas ratuje bliskie sąsiedztwo z Ukrainą. Jak planują poradzić sobie producenci z Holandii?

Z wyników przeprowadzonego sondażu wynika, że 84% pracodawców będzie zmagać się z problemem braku pracowników przy uprawie i zbiorach w Holandii. Jest to poważny problem, nikt nie chce być stratny. Rynek we wspomnianym kraju jest bardzo napięty, a napływ siły roboczej z innych krajów europejskich zdaje się coraz bardziej zanikać.

Najwięcej pracy będzie w okresie od 4 do 12 tygodni ze szczytem w sierpniu i wrześniu, co martwi pracodawców, ze względu na małe jak dotychczas zainteresowanie, jeszcze bardziej niż w latach poprzednich. Korzystają ze wszelkich możliwych środków pozyskania pracowników. W przyszłości nastawiają się na większą automatyzację i wykorzystanie kombajnów do zbiorów, jednak nie we wszystkich uprawach jest to póki co możliwe i muszą korzystać z dostępnych środków.

Jak zamierzają pozyskać chętnych do pracy? Część pracodawców rozwiązania upatruje w zwiększeniu migracji zarobkowej. Chcą umożliwić pracownikom sezonowym spoza krajów UE pracę w rolnictwie i ogrodnictwie, a bardziej hojne wynagradzanie i ich ukierunkowane rozmieszczenie ma w tym pomóc. Istniejące „zezwolenie na pobyt i pracę dla pracowników sezonowych w rolnictwie i ogrodnictwie” stanowi rozwiązanie. Zarówno sektor rolny jak i ogrodniczy liczą na szybką realizację projektu.

Warto wspomnieć, że sąsiadujące z Holandią, Belgia czy Niemcy już teraz prowadzą zachęcającą politykę migracji zarobkowej, która ma służyć niedoborom na rynku pracy. Holandia musi podjąć szybkie kroki, aby do nich dołączyć. Pozostaje się zastanawiać czy takie działania wystarczą, by zminimalizować tak duży problem, jakim jest brak kadry pracowniczej w uprawie i zbiorach.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

 

Źródło: https://www.lto.nl/

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl