AktualnościCoraz niższa podaż oraz coraz wyższe ceny ogórków

Coraz niższa podaż oraz coraz wyższe ceny ogórków [18.10.2022]

Wśród ofert na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach znajduje się coraz mniej krajowych ogórków zarówno gruntowych, jak i szklarniowych. Niższa podaż korzystnie wpływa jednak na uzyskiwane ceny, które z czasem wzbijają się na coraz wyższy poziom.

Ilość krajowych ogórków na podwarszawskim rynku w Broniszach jest coraz niższa. Wynika to rzecz jasna z warunków pogodowych. Wraz z biegiem czasu okazują się one zdecydowanie mniej korzystne. Zimne noce hamują rozwój warzywa, co znajduje odzwierciedlenie na rynku.

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner

Najbardziej widoczne jest to w przypadku ogórków brodawkowych. W ostatnim czasie ceny, których mogli oczekiwać producenci, przedstawiały się na poziomie 6,00-7,00 zł za kilogram. W przeciągu kilku dni cena dość znacząco wzrosła, gdyż aktualnie wynosi ona 9,00-10,00 zł. Oznacza to nic innego jak końcówkę sezonu.

Warto zaznaczyć, że w przypadku ogórków gruntowych nie ma na ten moment alternatyw z zagranicy. Co prawda na rynku pojawia się warzywo z Turcji, niemniej, produkt znacząco różni się od krajowego. Ogórek jest większy, natomiast skórka zdecydowanie grubsza.

Mówiąc o krajowych ogórkach spod osłon można zauważyć, że sytuacja jest dość stabilna, a stawki pozostają na niezmiennym poziomie. Rolnicy mogą spodziewać się bowiem cen rzędu 7,00-9,00 zł za kilogram. Ilość krajowych ogórków szklarniowych jest jednak na tyle niska, że na rynku pojawia się coraz większa ilość importu z różnych krajów…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W zależności od pochodzenia, zagraniczny produkt kosztuje na ten moment 5,50-7,00 zł za kilogram. Wśród ofert możemy napotkać warzywo z Hiszpanii, Albanii, Macedonii oraz Turcji. Wraz z biegiem czasu udział importu na rynku będzie coraz wyższy.

Warto jednak zaznaczyć, że importowane ogórki odbiegają jakością od polskich. Co prawda i nasze warzywo jest narażone na niesprzyjające warunki, przez które skórka nie osiąga pełnego wybarwienia, jednak mimo to wciąż przedstawia zdecydowanie wyższy poziom.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl