yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCzy dodatek węglowy to wystarczająca forma wsparcia?

Czy dodatek węglowy to wystarczająca forma wsparcia?

Wraz z niepowodzeniem pierwszego z rządowych programów, który przewidywał określoną cenę węgla, Sejm przyjął 22 lipca 2022 roku przepisy, które mają wesprzeć gospodarstwa domowe w nieco inny sposób. Mowa o dodatku węglowym. Gospodarstwa domowe, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne będą mogły liczyć na 3000 zł wsparcia.

Jakie są zasady otrzymania wsparcia?

Dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

W proponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, będzie można składać do gminy. Jego wzór będzie jednolity dla całej Polski, by odciążyć gminy i przyspieszyć realizację. Zgodnie z przyjętymi 22 lipca przez Sejm przepisami, wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Co z dostępnością surowca?

Sytuacja, jeśli chodzi o dostępność węgla, wydaję się dość trudna. Surowiec, który sprzedawany jest przez PGG, znika z oferty w bardzo krótkim czasie. Towar przejmują w dużej części pośrednicy, którzy następnie nakładają swoje marże. Zakup przez zwykłego konsumenta jest niebywale ciężkim do zrealizowania zadaniem. W ramach rozwiązania tego problemu zakład buduje aktualnie sieć dostawców w kierunku odbiorców indywidualnych.

Faktem jest jednak, że braki surowca wciąż będą dość mocno odczuwalne. Rząd początkowo zapewniał, że węgla nie zabraknie, niemniej, aktualnie sytuacja drastycznie się zmieniła. Premier Morawiecki polecił bowiem poszczególnym Spółkom Skarbu Państwa zakup 4,5 mln ton surowca z zagranicy. Niestety, nie jest to możliwe w tak krótkim czasie. Wśród konsumentów pojawiła się niepewność, przez co na składach zdarzają się niemałe kolejki. Towar dość często jest niedostępny, natomiast jeśli jest inaczej, ceny odchodzą od akceptowalnych granic.

Czy dodatek węglowy jest wystarczający?

Program, podobnie jak poprzedni, spotkał się z dość dużą krytyką. Pomijając kwestie ogrzania samego domu, co również będzie wyzwaniem, pozostaje kwestia ogrzania szklarni. Mimo wielokrotnych apeli, producenci niestety nie uzyskali wsparcia w tym zakresie. Biorąc pod uwagę aktualne ceny węgla, jednorazowa wypłata wsparcia rzędu 3000 zł to zaledwie kropla w morzu. Dodatkowym problemem jest kwestia dostępności odpowiedniego surowca o czym informują producenci. Co więcej, rządowy program posiada wiele luk prawnych. Co to oznacza? Fundusz przeznaczony na dopłaty uzyskają nawet Ci, którzy nie wykorzystują węgla jako głównego źródła ciepła. Wystarczy dokonać niewielkich zmian w deklaracji CEEB… Zgodnie z zapisami ustawy otrzymanych pieniędzy nie trzeba nawet wydawać na opisywany surowiec. Zweryfikowanie tego byłoby zwyczajnie niemożliwe. Wraz z biegiem czasu na światło dzienne wychodzi również wiele innych niedociągnięć, które z pewnością będą przez niektórych nadmiernie wykorzystywane.

Czym więc jest opisywany dodatek węglowy?

Źródło: gov.pl

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl