Wsie coraz liczniej zamieszkują osoby niezwiązane z produkcją rolniczą. Mieszkańcy miasta skuszeni wizją sielskich widoków i spokoju sprowadzając się na wieś często zapominają, że jest to miejsce pracy rolników prowadzących produkcję pod gołym niebem. Nie są przygotowani na związany z nią hałas, kurz, nierzadko nieprzyjemne zapachy czy nocne godziny wykonywania zabiegów polowych czy zbiorów. Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała apel do osób, które przeniosły się z miasta na wieś i przeszkadza im specyfika produkcji rolnej.
“Drodzy mieszkańcy wsi – nie przeszkadzajcie rolnikom w ich pracy!
Obecnie okres żniw, to bardzo krótki czas, ok. dwóch – trzech tygodni. Zbiór plonów odbywa się często w godzinach nocnych, z uwagi na możliwości wystąpienia opadów deszczu czy gradu, który zniszczyłby całoroczną pracę rolników” – czytamy we wstępie apelu.
Wielkopolska Izba rolnicza uczula nowych członków społeczności wiejskiej: “Praca rolnika jest pracą specyficzną, zależącą w 100% od aury! Z ziaren zbóż, które zbiera sąsiad rolnik za twoim płotem, będą bułki i chleb, które zjadasz na śniadanie!
Przeniosłeś się z miasta na wieś – zaakceptuj jej specyfikę. To Ty dołączyłeś do wiejskiej społeczności, więc dostosuj się do jej charakteru! Odgłosy zwierząt, hałas maszyn, nieprzyjemna woń obornika, to nieodzowny element produkcji rolniczej, której finalnymi produktami jest to, co zjadasz każdego dnia.
Zbliża się okres jesiennych prac polowych – będą wtedy wywożone na pola obornik i gnojowica. Nieprzyjemny zapach możesz czuć przez kilka dni – obornik, to naturalny nawóz wzbogacający glebę – jego zapach zniknie 2-3 dni po zaoraniu. Nie zgłaszaj tego faktu Policji, która zajmuje się tropieniem prawdziwych przestępstw. Twoje niepotrzebne interwencje tylko zakłócają sprawny przebieg prac polowych oraz potęgują zatargi i wzajemne urazy.
Zamiast donosić – zapytaj, czy trzeba pomóc!
Mieszkasz na terenie wiejskim – zintegruj się
i zrozum specyfikę pracy Twoich sąsiadów rolników!
Wtedy będzie się wszystkim łatwiej i zgodniej żyło!”