• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSpotkanie paprykowe w Przytyku. Nawożenie, technologia, odmiany i wiele więcej…

Spotkanie paprykowe w Przytyku. Nawożenie, technologia, odmiany i wiele więcej…

Sezon 2022 upłynął bardzo szybko i już teraz musimy przygotować się do tego, co czeka na nas w przyszłym roku. Idealną okazją do wymiany doświadczeń warzywniczych i zapoznania się z ofertą firm na rynku są spotkania branżowe. W ubiegłą środę (7 grudnia), wraz z licznym gronem producentów, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w takim wydarzeniu. Firma Agro-Max zorganizowała bowiem specjalne szkolenie, na którym mogliśmy usłyszeć o kwestii nawożenia (Timac Agro), technologiach nawadniania (Budmech), substratach i środkach produkcji wspomagających uprawy (Ceres), szeregu znanych i nowych odmian warzyw (Rijk Zwaan) oraz o tunelach i blokach foliowych (Farmer).

Papryka to roślina, w której nawożenie odgrywa bardzo istotną rolę. Zarówno niedobór poszczególnych składników pokarmowych jak i ich nadmiar może spowodować niepożądane efekty. Idąc za tym, Krzysztof Dąbrowski z firmy Timac Agro zaznaczył, że racjonalne nawożenie powinno opierać się przede wszystkim o analizy glebowe, panujące warunki pogodowe, uwarunkowania uprawianego gatunku rośliny oraz właściwy dobór produktów. Timac Agro oferuje z tego względu nie tylko szeroką gamę nawozów, ale także doradztwo wspomagane przez specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają analizę gleby, wody, jak i pomiar zawartości składników pokarmowych w liściach. Warto tutaj zaznaczyć, że aktualnie zmagamy się z rekordowo wysokimi kosztami produkcji, przez co precyzja wynikająca z owych metod nabiera szczególnego znaczenia.

Pozostaje jeszcze pytanie… Czym nawozić? Skoro mówimy o nawożeniu papryki na myśl przychodzą nam nawozy przeznaczone do fertygacji. Ekspert z firmy Timac Agro polecił zgromadzonym producentom, aby Ci skierowali się w stronę nawozów krystalicznych KCS. Fertygacja nie jest jednak w pełni wystarczająca, przez co zdarza się, że musimy sięgnąć w stronę nawozów dolistnych. Idealne do tego zadania są nawozy biostymulujące w formie płynnej Seactiv (Seactiv Axis, Elite, Gold, Leos, Tonic oraz Vital). Uczestnicy zapoznali się także z nowym produktem, którym jest Kaoris. Nawóz ten poprawia jakość i trwałość warzyw. Krzysztof Dąbrowski przedstawił również warte uwagi nawozy granulowane, spośród których wyróżnił Eurofertil, Sulfammo a także Physiomax.

W kolejnym etapie spotkania głos zabrał Mariusz Brzeziński z firmy Budmech, który przedstawił rozwiązania tyczące się automatyki, filtracji oraz fertygacji w nawadnianiu upraw, co ma aktualnie bardzo duże znaczenie w drodze do uzyskania najwyższej jakości plonów. Specjalista skupił się na dokładnym przedstawieniu poszczególnych elementów. Mówiąc o systemach filtracji wody na potrzeby nawadniania wyróżnił filtry dyskowe/siatkowe, filtry półautomatyczne, filtry dyskowe automatyczne oraz filtry piaskowe/żwirowe. W ramach przykładu, producent używający wody o dużym stężeniu manganu i żelaza powinien zwrócić uwagę na filtry piaskowe/żwirowe, gdyż filtry dyskowe/siatkowe mogłyby zbyt szybko się zapychać. Firma Budmech skupiła się również na fertygacji, przypominając równocześnie o zachowaniu odpowiedniego EC i pH. Warto tutaj rozważyć wybór mieszalników nawozowych, takich jak Priva NutriFit, gdzie owe parametry, po ich uprzednim ustaleniu, pozostają niezmienne.

Substraty oraz środki produkcji wspomagające uprawy papryki pod osłonami omówił z kolei Michał Stuchlik z firmy Ceres. Istotnym elementem jest tutaj włókno kokosowe, na którym oparto owe produkty. Włókno charakteryzuje się bardzo niskim zasoleniem, a także niską zawartością potasu, chloru i sodu. Co najważniejsze, nasycone jest kationami wapnia, co w uprawie ma szczególne znaczenie. Ekspert przedstawił również specjalne paper-poty, dzięki którym roślina zyskuje silnie rozbudowany system korzeniowy. Na wzgląd zmieniających się warunków pogodowych warto również zwrócić uwagę na środki do cieniowania. Pierwszym z nich, przeznaczonym do tuneli foliowych, okazał się Parasolex Plastic. Z kolei drugim, zarówno do tuneli foliowych jak i szklarni, Resolex.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na spotkaniu nie mogło również zabraknąć oferty odmian, którą przedstawiła firma Rijk Zwaan, mianowicie Arkadiusz Sanecki oraz Michał Jankowski. Wśród odmian papryki pojawiły się znane nam Clavesol F1 (owoce luźno osadzone, łatwy zbiór, równomierne dorastanie, wysokie wiązanie owoców, wysoka zdrowotność) oraz Traviatta F1 (tolerancyjna na więdnięcie, intensywne wybarwienie, ciężki owoc). Zwrócono również uwagę na paprykę typu kapya Porteca F1 oraz papryki typu dulce italiano, czyli Palermo F1, Yocarino F1, Obedius F1 i Chocolony F1. Na tym się jednak nie kończy… Producenci mogli usłyszeć o pozostałych odmianach warzyw, jak oberżyna Nicky F1 (odmiana wegetatywna o wysokiej odporności na więdnięcie, silny wigor, czarny połysk, bezkolcowa). Rijk Zwaan zaprezentował również szeroką gamę warzyw kapustnych, rzodkiewek, sałaty, buraczków i kalarepy. Wszystko to, co producenci mogą uprawiać w tunelach lub pod agrowłókniną, dzięki czemu możemy zaplanować i wypełnić całoroczny kalendarz upraw.

Na sam koniec firma Farmer, którą reprezentował Krzysztof Smoter, opisała równie istotne kwestie, czyli tunele, bloki tunelowe oraz wyposażenie, które okaże się przydatne dla producentów warzyw. Spośród wszystkiego możemy wyróżnić szereg różnych konfiguracji tuneli a także folię ogrodniczą, która chroni uprawy przed stratami ciepła oraz innymi czynnikami negatywnie wpływającymi na rośliny. Mówiąc natomiast o wyposażeniu możemy mieć na myśli wszystko to, czego możemy potrzebować w produkcji. W ofercie firmy znajdują się bowiem ramiona zraszające, systemy zamgławiania, opryskiwacze wysokociśnieniowe, systemy cieniujące, różnorakie stoły (przesuwne, wystawowe), nowoczesne technologie (komputery klimatyczne oraz sterowniki) i wiele więcej.

Poniżej przedstawiamy kilka ujęć ze spotkania. Zachęcamy również do sięgnięcia po prenumeratę naszego czasopisma WARZYWA, gdzie mogą Państwo znaleźć szczegółowe informacje dotyczące zarówno wyżej wspomnianych kwestii, jak i wielu innych.

Tekst i zdjęcia: Jakub Dobrosz


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl