Unia Europejska wraz z Nową Zelandią osiągnęły porozumienie handlowe, które dotyczy wolnego handlu towarami i usługami. W momencie wejścia nowych przepisów wszelkie cła wywozowe na cały szereg produktów zostaną zniesione. Czego dotyczy zawarta umowa?
Porozumienie handlowe pomiędzy Unią Europejską a Nową Zelandią przewiduje wolny handel towarami i usługami. Umowa została zawarta w zeszłym tygodniu, natomiast wejdzie w życie pod warunkiem zaakceptowania przez Radę. Obejmować będzie zniesienie ceł na szeroki zakres produktów, w tym warzyw. Przewodnicząca KE wskazuje, że porozumienie otwiera wiele możliwości rynkowych dla rolników i nie tylko. Niewątpliwie jest to ruch w kierunku uniezależnienia się od Rosji, co więcej w najbliższym czasie możemy spodziewać się więcej tego typu umów.
Nowa Zelandia jest dla nas kluczowym partnerem w regionie Indo-Pacyfiku. Ta umowa handlowa otwiera duże możliwości rynkowe dla przedsiębiorstw, rolników i konsumentów po obu stronach – może przyczynić się do wzrostu dwustronnej wymiany handlowej o 30 proc. Umowa zawiera bezprecedensowe zobowiązania społeczne i klimatyczne. Ta nowa umowa między Unią Europejską a Nową Zelandią została wynegocjowana w ważnym momencie geopolitycznym. Demokratyczne kraje, takie jak nasze, współpracują ze sobą i negocjują rozwiązania korzystne dla wszystkich – podkreśliła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Oczekuje się, że dzięki umowie wartość handlu dwustronnego wzrośnie nawet o 30 proc., przy czym roczny eksport z UE może wzrosnąć nawet o 4,5 mld euro. Inwestycje UE w Nowej Zelandii mają potencjał wzrostu nawet o 80 proc. Już od pierwszego roku stosowania umowy przedsiębiorstwa UE skorzystają ze zniżek ceł na kwotę łącznie ok. 140 mln euro rocznie – czytamy w komunikacie.
Umowa wprowadzi również zobowiązania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Obie strony zgodziły się na ambitne zobowiązania w dziedzinie handlu i zrównoważonego rozwoju, obejmujące szeroki zakres kwestii opartych na współpracy i skuteczniejszym egzekwowaniu. Przewidziano również możliwość nałożenia sankcji w przypadku poważnego naruszenia podstawowych praw pracowniczych lub postanowień porozumienia paryskiego.
Źródło: ec.europa.eu