yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościSprzedaż papryki holenderskiej i hiszpańskiej w UE spada

Sprzedaż papryki holenderskiej i hiszpańskiej w UE spada

Statystyki z roku 2021 ukazują, że sprzedaż papryki z Holandii oraz Hiszpanii spada w UE. Zauważalny jest jednak wzrost obrotu warzywem z Turcji oraz Maroka…

W ubiegłym roku sprzedaż hiszpańskiej papryki w UE, porównując do roku poprzedzającego, spadła o 12,76%. Oznacza to spadek o 82,74 tys. ton. Kraj ten zwiększył jednak eksport o 14,75% do Wielkiej Brytanii. Mówiąc natomiast o papryce z Holandii… Sprzedaż tamtejszego warzywa w UE została zmniejszona o 2,3%, co jest równoznaczne ze spadkiem rzędu 6,63 tys. ton.

Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku papryki z Turcji. Eksport warzywa do krajów członkowskich UE wzrósł bowiem o 18,11%, co oznacza 16,39 tys. ton więcej. Podobne zjawisko zauważalne jest, jeśli chodzi o produkt z Maroka… Sprzedaż tamtejszej papryki wzrosła o 12,45%, czyli o 15,01 tys. ton.

Niestety, mimo spadków, hiszpańska papryka wciąż pozostaje na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o kraje, które eksportują najwięcej w UE. W 2021 roku produkt pochodzący z owego kraju wyeksportowano w ilości 565,80 tys. ton, co oznacza 42,07% całkowitej sprzedaży warzywa w UE. Hiszpania uzyskała dzięki temu 974,23 mln euro, sprzedając paprykę po 1,72 euro/kg.

Holandia, zajmująca drugie miejsce pod względem eksportu papryki, sprzedała w 2021 roku 281,57 tys. ton. Wartość owego eksportu wynosił 582,05 mln euro a średnia cena za kilogram 2,07 euro. Maroko, trzeci największy dostawca na rynki UE, dostarczyło 135,50 tys. ton w cenie 0,91 euro/kg, co pozwoliło uzyskać przychód rzędu 123,01 mln euro. Natomiast Turcja, zajmująca czwartą pozycję na liście, wyeksportowała 106,87 tys. ton. Średnia cena tamtejszej papryki wynosiła 1,17 euro, czyli całkowita wartość osiągnęła 124,61 mln euro.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Polska zajmuje natomiast ósme miejsce na przedstawionej liście. Całkowity eksport do krajów członkowskich UE wyniósł 17,10 tys. ton. Uwzględniając średnią cenę, czyli 1,00 euro/kg, polscy eksporterzy uzyskali 17,16 mln euro.

Źródło: hortoinfo.es

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl