Jak radzą sobie pomidory w handlu hurtowym?

Ostatni tydzień nie sprzyjał producentom pomidorów. Na rynku hurtowym w Broniszach obroty spadły, a co za tym idzie – była konieczna korekta cenowa. Jak sytuacja kształtuje się na ten moment?

Na sprzedaż pomidorów dość znacząco wpłynęły warunki atmosferyczne. Pogoda w ostatnim tygodniu nie była sprzyjająca – zamiast wiosny mieliśmy zimę. Obroty w handlu pomidorami znacząco spadły. To z kolei, niestety, wymusiło na producentach korektę cenową. Jak ceny przedstawiają się aktualnie?

Jeszcze tydzień temu, na podwarszawskich Broniszach cena pomidorów malinowych była stabilna. Wynosiła 105 zł za 6 kilogramowy karton (17,5 zł za kg). Aktualnie, po wspomnianej korekcie, stawki oscylują w przedziale 80-90 zł (13,33-15 zł za kg). Natomiast pomidor czerwony to ceny rzędu 70-80 zł (11,66-13,33 zł za kg).

Niestety – producenci na domiar złego muszą zmagać się z zagraniczną konkurencją. Co prawda pomidorów hiszpańskich praktycznie nie ma, ale za to niedawno pojawiły się pomidory flandryjskie (Belgia). Ich ceny kształtują się na poziomie 12-13 zł za kg w przypadku zwykłego pomidora czerwonego, natomiast jeśli chodzi o pomidora malinowego, oscylują w granicach 14 zł za kg. Ponadto możemy natknąć się na produkt pochodzący z Turcji. Stawki w tym przypadku to około 10 zł za kg.

Z jednej strony konkurencyjne produkty pozwalają utrzymać „wyższą” cenę polskiego produktu, niemniej, wpływa to zarazem na mniejsze zainteresowanie naszymi pomidorami. Mimo, że polskie warzywo gości na rynkach już spory okres, w niektórych marketach wciąż widzimy zagraniczne zamienniki. A nawet jeśli polski produkt pojawia się na półkach, w wielu przypadkach jego cena jest dwukrotnie większa, co dodatkowo zniechęca konsumentów.

Related Posts

  1. Biedronka
  2. Uprawa papryki w hiszpańskich obiekatch
  3. Janusz Wojciechowski i Henryk Kowalczyk o sytuacji w rolnictwie

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności