Wielomilionowe straty po wichurach na zachodzie Europy

Zniszczone szklarnie po wichurach

Trzeba przyznać, że rok zaczął się wyjątkowo wietrznie – nie obyło się bez szkód również w naszym kraju. Nasi zachodni sąsiedzi także szacują szkody. Wartość zniszczeń określono na 12 milionów euro.

W miniony weekend seria burz wiatrowych spowodowała szkody w setkach gospodarstw także w Niemczech. Większość z 700-800 zgłoszonych szkód burze spowodowały w środkowych i północnych Niemczech. Szkody pojawiły się również w Holandii i w Północnej Francji.

Czytaj również: Wichury zebrały ogromne żniwa

Duże uszkodzenia wynikają z tego, że początkowo niewielka szczelina w połaci nie może być szybko uszczelniona. Pojedynczy silny podmuch wiatru może wtedy natrzeć na uszkodzony wcześniej dach i spowodować rozległe szkody. Ci, którym udało się zdobyć wystarczający zapas szyb, mają przewagę, bo sytuacja na rynku materiałów wciąż jest napięta.

Weekendowe wichury o prędkości wiatru dochodzącej na niemieckim wybrzeżu do 162 km/godz. przypominały ostatnią, szczególnie niszczącą burzę „Kyrill” w 2007 roku. 15 lat temu towarzystwo ubezpieczeń ogrodniczych oszacowało straty na 9 mln euro.

Niestety, bez szkód nie obyło się również w naszym kraju, a najbardziej rozczarowujące jest to, że producenci po prostu nie mieli możliwości się ubezpieczyć…

 

fot. freshplaza.de

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. AgroUnia Michał Kołodziejczak

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności