reklama
monsanto

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościCzy na straganach będą drogie warzywa?

Czy na straganach będą drogie warzywa?

Tegoroczna aura płata figle. Jak na produkcję warzyw ogrodnik ma wpływ, tak w przypadku warunków atmosferycznych rozkłada ręce. Zniszczone przez grad i podtopienia warzywa, a teraz przez upał, wkrótce mogą przełożyć się na ceny w sklepie z warzywami czy na straganach.

Dobrze pamiętamy czerwcowe gradobicia, trąby powietrzne, ulewy. Grad w wielu regionach w kraju miał średnicę 5 cm. Niszczył wszystko na swojej drodze. Ucierpiało wiele plantacji warzyw, sadów owocowych.. Jak informują eksperci z biura analiz sektora rolno-spożywczego banku BNP Paribassezon aż 90 proc. plantacji, które zostały zniszczone przez grad, nie jest ubezpieczonych, ponieważ nie było możliwości ich ubezpieczenia.

reklama
Baner PORW 2025

Zobacz też: TAKI LOS OGRODNIKA…

Prognozy z zeszłego roku, a nawet z przedwiośnia 2021 przewidywały stanowczą poprawę na rynku warzyw oraz obniżenie cen, w najgorszym przypadku łagodny ich wzrost. Niestety wszystko do czasu. Wiosną nie brakowało wody – wręcz przeciwnie. Niestety kilkutygodniowe chłody poważnie opóźniły produkcję wielu warzyw gruntowych i podrożyły produkcję roślin pod osłonami. Szokująco wysokie ceny na wszystkie warzywa i owoce wiosną tego roku, zaczęły w maju ustępować cenom, które były już tylko wysokie, a oczekiwania stosunkowo dobrego roku dla warzyw nadal trwały. Jednak od końca kwietnia do trzeciej dekady czerwca pojawił się poważny deficyt wody na terenie 15 województw, który wynosił pomiędzy 150 a 209 mm. Najwyższy w świętokrzyskim, wielkopolskim, mazowieckim i lubelskim, a nie dotknął jedynie województwa małopolskiego. Upały ponad 30 st. Celsjusza wywołały suszę, która dotknęła m.in. upraw warzywnych – informuje dr inż. Jerzy Próchnicki, członek zarządu Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego “ASAP” oraz ekspert Hugo Green Solutions.

Źródło: businessinsider

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]