Dopłaty bezpośrednie i obszarowe 2023. Trwa wypłata zaliczek – 4,11 mld zł na kontach rolników

Ciagnik-na-polu-orka

Do końca października do rolników trafiło 4,11 mld zł z tytułu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych w ramach kampanii 2023. Wypłaty potrwają do końca listopada. Z początkiem grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych.

16 października 2023 r. rozpoczęła się realizacja zaliczek w ramach tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych. Do końca października wypłacono 4,11 mld zł. Z tej kwoty 3,65 mld zł to zaliczki w ramach płatności bezpośrednich i trafiły one do 846,6 tys. rolników. Z kolei ponad 464 mln zł trafiło do blisko 393 tys. gospodarzy w ramach zaliczek z tytułu ONW.

Zaliczki są wypłacane sukcesywnie. Ich realizacja zakończy się 30 listopada. Natomiast 1 grudnia rozpocznie się realizacja płatności końcowych. Środki trafiają wyłącznie na konta bankowe zgłoszone we wpisie do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne.

W tegorocznej kampanii rolnicy złożyli 1,24 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie, a pula środków na ich realizację wynosi blisko 17 mld zł. Jak dodaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie.

W roku 2023 będą one wypłacane na poczet płatności bezpośrednich – w tym płatności dla małych gospodarstw i przejściowego wsparcia krajowego (w wysokości 70 proc.) oraz na poczet płatności ONW (85 proc.). Zaliczki otrzymają gospodarze spełniający warunki kwalifikowalności, także Ci wytypowani do kontroli na miejscu.

Źródło: ARiMR

Related Posts

  1. Plantacja kalafiora
  2. Ptaki w uprawie warzyw
  3. Marihuana w beczkach na koncentrat pomidorowy
  4. Nielegalne środki ochrony roślin

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności