Dopłaty do nawozów 2023. Coraz więcej pieniędzy na kontach rolników

Pierwsze przelewy na konta rolników nastąpiły 11 września. Od tamtego czasu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sukcesywnie dokonuje kolejnych wypłat. Ilu rolników dotychczas otrzymało wsparcie?

Ilu rolników otrzymało już wsparcie?

Od 11 września 2023 r. trwają wypłaty dopłat do nawozów. Dotychczas na konta 239 tys. rolników przekazano ponad 1,82 mld zł. Wnioski o taką pomoc przyjmowane były do 31 lipca, złożono ich blisko 351 tys. Uprawnieni do przyznania wsparcia byli rolnicy, którzy nabyli nawozy mineralne (inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r.

Jak wyliczana jest kwota wsparcia?

Do wyliczenia wysokości wsparcia służy specjalny dwustopniowy algorytm. Po pierwsze, deklarowaną przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchnię upraw rolnych (nie większą niż 300 ha) mnoży się przez 500 zł (w przypadku upraw rolnych) bądź 250 zł (w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego PROW 2014–2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia).

Po drugie, ustala się iloczyn liczby ton nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) i różnicy pomiędzy ceną za tonę tych nawozów zakupionych w określonym przepisami przedziale czasowym a średnią ceną danego typu nawozu mineralnego ogłoszoną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyniki są porównywane, a mniejsza z otrzymanych kwot trafia do rolnika.

Źródło: ARiMR

Related Posts

  1. Zbiór selera
  2. Zbiory ziemniaków 2023
  3. Braki na stacjach paliw
  4. Pomidory w kartonie
  5. Węgiel w gospodarstwie
  6. Zbiór pietruszki

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności