yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościRolnictwo ma się bardzo dobrze. Tak przynajmniej twierdzi GUS – wzrost wynagrodzenia...

Rolnictwo ma się bardzo dobrze. Tak przynajmniej twierdzi GUS – wzrost wynagrodzenia o 82,8%

Rolnictwo ma się bardzo dobrze, a przynajmniej tak wynika z raportu GUS. Według danych urzędu, przedsiębiorcy (sekcja “Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”) zarabiali w grudniu aż o 82,8 % więcej niż w listopadzie. Przeciętna pensja wynosiła wówczas 15 726,90 zł.

Spadek zatrudnienia i wzrost wynagrodzenia

W grudniu 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z grudniem 2022 r. było niższe o 0,1% i wyniosło 6495,3 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie odnotowano na podobnym poziomie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 r. w porównaniu z grudniem 2022 r. wzrosło nominalnie o 9,6% i wyniosło 8032,96 zł brutto. Względem listopada 2023 r. przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło nominalnie o 4,7%.

– Sektor przedsiębiorstw stanowi część gospodarki narodowej, co oznacza, że dane dotyczą podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD 2007, o liczbie pracujących 10 i więcej osób. W związku z tym, badanie nie obejmuje, m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny.

Rolnicy dobrze zarabiają. Żyć nie umierać…

Wiele słyszy się obecnie o trudnej sytuacji gospodarstw rolnych. Na najbliższą środę zaplanowany jest ogólnopolski protest rolników. Producenci mają dość i obawiają się, że dalsza bezczynność będzie przyzwoleniem na kontynuację polityki rolnej, która uderza w wiele gospodarstw. Gospodarstw, które mogą nie przetrwać kolejnych lat. Tymczasem, dowiadujemy się z komunikatu GUS, że w rolnictwie zarabia się bardzo dobrze…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 82,8%) – czytamy w komunikacie GUS. Co ciekawe, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w grudniu dla wskazanej grupy wynosi 15 726,90 zł. 

Najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w grudniu 2023 r. podobnie jak w ubiegłym miesiącu odnotowano w sekcji Górnictwo i wydobywanie (20136,24 zł), a najniższą w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5639,35 zł).

Źródło: GUS

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl