yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
Aktualności"Chrzczone" paliwo na stacjach? Jaka jest jakość paliwa w Polsce?

“Chrzczone” paliwo na stacjach? Jaka jest jakość paliwa w Polsce?

Ostatnio na “celowniku” UOKiK były stacje paliw. Sprawdzono próbki benzyny, oleju napędowego, gazu LPG i biopaliw. W porównaniu z poprzednim rokiem odsetek paliw złej jakości nieco się podniósł, ale nadal jest nieźle.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował dane stacji, które nie trzymają norm jakościowych. Sprawdzono jakość paliw w 2020 r. i I kwartale 2021 r. 

Podczas losowych kontroli stacji paliw w 2020 r., najwięcej nieprawidłowości wykazano w województwie zachodniopomorskim (6,25 proc.), lubuskim (6,06 proc.) i pomorskim (3,45 proc.). W przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od kierowców najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwie opolskim (15,38 proc.), warmińsko-mazurskim (10 proc.) oraz pomorskim (9,09 proc.)

Źródło: UOKiK Twitter

Tymczasem w I kw.2021 r. nieprawidłowości w jakości paliwa odnotowano tylko na jednej ze stacji paliw w województwie kujawsko-pomorskim.

Jak się okazuje, podczas pierwszej kontroli urzędu w 2003 r. odsetek “chrzczonych” paliw wynosił aż 30 procent. Od tego czasu znacznie spadł i od 2016 r. utrzymuje się w granicach maksymalnie 4 procent.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W efekcie monitorowania polskiego rynku paliw ciekłych z roku na rok poprawia się ich jakość. Od kilku lat nieprawidłowości jakie wykrywamy oscylują na poziomie poniżej 4 proc. W 2020 roku norm nie spełniało tylko niespełna 2 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na stacjach paliwowych. Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło: UOKiK

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl