Holandia: Gorąco na rynku cebuli

Cena cebuli w Europie jest na bardzo wysokim poziomie, również w Holandii.  W transakcjach na styczeń przyszłego roku ceny osiągnęły poziom  0,45 – 0,50 euro/kg (w końcówce ubiegłego tygodnia), a ceny bieżące znalazły się na poziomie 0,40 euro/kg. Jak informuje Martijn van Damme z firmy Dacomex (firma handlująca cebulą) – Wszyscy widzą, że cebula drożeje nawet mocniej niż oczekiwano, a to jeszcze dodatkowo pobudza aktywność handlową na tym rynku.

Ceny cebuli na holenderskim rynku hurtowym od dawna są już na bardzo wysokim poziomie. – Ceny cebuli nadal rosną. Kolejne 10 centów za kilogram doszło w ciągu jednego tygodnia. Ten ogromy efekt wzrostowy cen cebuli spowodowany został głównie przez fakt, że zaopatrzeniowcy sieci handlowych muszą kupować cebulę do czasu, aż będą dostępne większe wolumeny z importu. Muszą też kupować na zapas, aby móc dostarczyć cebulę swoim klientom w marcu przyszłego roku. Jednak sytuacja na rynku wewnętrznym nie ma związku z tą w eksporcie – kontynuuje Martijn van Damme i, jak dodaje: –Tu główną kwestią jest to, jak zareaguje na tak duży wzrost cen Afryka, główny klient dla sektora eksportu cebuli z Holandii. Naszą przewagą w chwili obecnej jest to, że rynek nie jest przeładowany cebulą  i luka w podaży powoduje, że różnica centa na kilogramie nie ma znaczenia. Ale cebula staje się już tak droga, że zaczyna to mieć negatywny wpływ na poziom jej spożycia. Nadchodzące miesiące będą bardzo gorącym okresem na rynku cebuli.

Źródło: fresh-market, www.uiennieuws.nl

AW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności